10 фактів про Козельники

Опубліковано:
Козельники, види з Сихівського моста, Сихівськй міст, транспорт, 19 лютого 2020

Козельники або Козільники — місцевість Львова, яка знаходиться між вулицями Луганська і Хуторівка та проспектом Червоної Калини. Одна з найстаріших частин нашого міста з цікавим польським та радянським минулим, суворою реальністю між селом і новобудовою та перспективним майбутнім з простором для творчості. 

1. Найстарішою частиною Сихівського району можна вважати місцевість Козельники — перша згадка про село з такою назвою датується 1374 роком. Тоді, як село Сихів, вперше згадується 1409 року в «Хроніці міста Львова» Дениса Зубрицького.

2.Козе́льники — місцевість Львова, яка знаходиться між вулицями Луганська і Хуторівка та проспектом Червоної Калини. Колишня приміська громада на південно-східній околиці міста.

3.На території Козельників знаходиться джерело з якого витікає річка Зубра або Зубря — притока Дністра, що належить до басейну Чорного моря.

4. Північна частина Козельників (перед залізницею Львів-Чернівці) увійшла до складу міста 11 квітня 1930 року. Проте, решту території села приєднали до міста лише у 1955 р.

5. Вулиці Луганська та Козельницька, які ніколи не вважались частиною Козельників, знаходяться в місцевості Персенівка, яка також є частиною Сихівського масиву.

6. За польським переписом населення 1921 року в Козельниках проживало 841 мешканець, з них 774 римо-католиків, 30 греко-католиків, 37 гебреїв. Тоді, як у 1925 році село Сихів, яке перебувало у власності Львова, налічувало близько 1 тисячі мешканців, з яких більшість (72%) становили поляки.

7. В місцевості Козельники була лише одна школа, в яку ходили діти з Кольонії, Персенівки та Козельник, колись то була просто Козельницька семирічна школа у другій половині 1940-х, але з середини 1950-х, коли місцевість Козельники приєднали до Львова, вона стала 25-ю восьмирічною. На жаль, сьогодні на території Козельник, немає жодної загальноосвітньої школи, а корпус колишньої 25-ї став частиною школи мистецтв №5.

8. Козельники любили грати у футбол: в 1950-х роках існувала збірна команда Козельник, а з початку 1960-х з’явилась ще й «Райдуга» — команда молодших хлопців з Кольонії.

9. За радянських часів на території Козельник збудували кілька великих промислових підприємств: ВО «Полярон», завод фрезерних верстатів, завод «Електропобутприлад», меблевий комбінат, хімічний завод, домобудівний комбінат та складські комплекси і бази. А південна частина колишньої приміської громади стала у 1980-х рр. частиною Сихівського житлового масиву.

10. У 2004 році над частиною території Козельник проклали Сихівський міст. 

І ще трохи архівних фото Козельників:

Козельники.інфо, З особистого архіву Я.Станчак, Козельницькі школярі в гостях в Олени Кульчицької, кінець 1950-х

Каріна Роханська

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ