Урбаністична ініціатива «Група 109» розробила проект Зеленої лінії, яка з’єднуватиме Сихів із центром Львова. Це буде альтернативний маршрут у 8 кілометрів, який, за задумом, не тільки покращить мобільність, а й стане громадським простором.
Що таке Зелена лінія
Зелена лінія —проект, який передбачає облаштування велосипедно-пішохідного маршруту, довжиною приблизно 8 км. Маршрут поєднуватиме густонаселений житловий район Сихів з низкою громадських об’єктів, зелених зон і центром Львова.
Створення проекту ініціювали представники проекту Integrated Urban Development in Ukraine і Управління архітектури ЛМР. До формування ідеї в різний час долучались різні архітектори, а зараз над проектом лінії працює урбаністична ініціатива «Група 109».
Де проходитиме Зелена лінія
Велопішохідний маршрут, за задумом, міг би стартувати від площі Довженка, продовжуватися біля сихівського ЦНАПу, межі парку Івана Павла ІІ, вулиці Хоткевича, далі — Католицький університет, станція «Персенківка». Після — прогулянка вздовж вулиці Луганської, Козельницької, через податкову — до Стрийського парку та Парку культури. Завершується наразі Зелена лінія на вулиці Вітовського.
За словами учасниці «Групи 109» Наталі Мисак, цей маршрут не є затвердженим. У найближчий час команда прийматиме пропозиції від мешканців щодо того, як його видозмінити, аби лінією користувалися якомога більше людей.
«На цьому шляху є низка магнітів для людей. Це, в першу чергу, університети. Також — офісні центри, які розвиваються. Завдяки Зеленій лінії, буде простіше дістатися з одного такого об’єкта в інший. І, власне, в цьому суть Зеленої лінії. Вона не є одним маршрутом, а, радше, поєднанням кількох маленьких, які спростять пересування містом», — додає Наталя Мисак.
Що Зелена лінія дасть місту
Зелена лінія може бути додатком до тарнспортної системи, а може бути простором для міських прогулянок. Також, на перспективу, вона може стати елементом заміської прогулянки — якщо продовжити лінію за межі Львова вздовж річки Зубри.
На думку Наталі Мисак, середовища, які перетинатиме Зелена лінія, навряд будуть цікаві туристам. Утім, вони можуть зацікавити самих львів’ян, і створювати можливості для переосмислення міської спадщини.
Реалізація і вартість проекту
Є три етапи проекту:
- Дослілдження, яке тривало півроку.
- Пошук відрізку, який допоможе, в першу чергу, запрацювати лінії та показати, як вона може виглядати на наступних кроках. Це те, що відбувається зараз.
- Поступова реалізація цілого об’єкту.
«Зараз не йдеться про те, щоби реалізовувати цілу лінію. Точну вартість її можна буде назвати, коли буде розроблена документація», — пояснює Наталя Мисак.
Оксана Олійник, представниця GIZ, зазначає, що частку коштів — 50 тисяч євро — забезпечить GIZ. Ще стільки ж — міська рада.
«Остаточне прийняття рішення базуватиметься на основі проведених обговорень. Наразі ми спілкуємося з усіма інституаціями, які є на шляху. Можливо, вонипрофінансують якусь частину шляху. Це переспектива 5 років, а може й більше», — наголошує вона.
Усі візуалізації є ілюстративними. Це — лише один з варіантів, як може виглядати маршрут. Зображення надали в GIZ