Як стати донором: історія Максима, який вже 20 років здає кров для порятунку інших

Опубліковано:

Як стати донором: історія Максима, який вже 20 років здає кров для порятунку інших

Сьогодні, 14 червня Всесвітній день донора крові — щорічне міжнародне свято на честь людей, які добровільно здають кров заради порятунку життя інших людей. Ми поговорили із донором Максимом, який вже 20 років приходить у Центр переливання і навіть став консультантом для інших першопрохідців у цій благородній справі.

Максиме, розкажіть історію того, як ви взагалі стали донором?

Ще в інститутські роки, 20 років тому, мій товариш потрапив у ДТП і з цього все почалось. Тоді нам потрібна була перша група крові з від’ємним резус-фактором. В Центрі переливання цією крові було недостатньо. Ми задіяли багато людей, щоб назбирати цю кров.

Насправді, донорів можна поділити на дві частини. Ті, які здають один раз в рік, і донори, які здають більш системно, останні працюють з Фондами, громадськими організаціями тощо. У Львові я би виокремив дві найбільші спільноти, які працюють з донорством — це Благодійний Фонд “Із Янголом на плечі”, які працюють з онкохворими дітьми, і ДонарUA –  це всеукраїнська організація. Перший фонд більше сконцентрований на здачі тромбоцитів (про важливість здачі тромбоцитів ми писали у попередньому матеріалі за посиланням).

В яку категорію донорів ви входите?

Моя кров підходить і для здачі червоної крові і для тромбоцитів. Тромбодонорами можуть бути не всі, приблизно один із десяти, тому я сконцентрувався більше на роботі з онкохворими дітками. Червона кров після здачі може зберігатись до 30 днів, а тромбоцити 3-4 дні, відповідно запаси зробити неможливо. Також не кожна людина може бути тромбодонором. Мусить бути чоловік від 30 до 55 років з високим рівнем тромбоцитів.

Як часто ви здаєте крові?

Цього року хочу зробити рекорд – сім здач за цей рік. А загалом, залежить від потреби, може від трьох до п’яти. Цього року збільшилась кількість онкохворих діток, в Центрі зараз їх майже 100. Одній дитині потрібно мінімум чотири переливання. Потрібно 400 тромбодонорів, а на сьогоднішній день маємо тільки 150 в реєстрі.

Що це за реєстр?

Фонд із Янголом на плечі більше року тому створив спільноту донорів, які занесені в реєстр. Ми отримуємо інформацію від лікарів про дітей, яким потрібна кров і якої групи і шукаємо їх у реєстрі. Тромбодонору потрібно мінімум 30 днів на відновлення. Для здачі червоної крові — 60 днів.

Ми працюємо над тим, щоб створити реєстр постійних донорів тромбоцитів. У світі – це нормальна практика, коли люди здають кров часто і систематично

До аварії ви задумувались над тим, щоб здавати кров?

Ні, якось жив своїм життям. Проте, коли вникаєш в проблематику трохи глибше, розумієш наскільки це актуально для людей, які тебе оточують. Ми живемо насущними проблема, щоб була гарна погода, щоб вистачило коштів на розваги, поїздки. А ці люди усвідомлюють, що вони можуть жити далі тільки у випадку, якщо отримають кров. Допомога тоді стає на перший план. 

Саме це мотивує вас вже 20 років приходити у Центр переливання крові?

Так, і таких людей досить багато, але недостатньо для того, щоб ми могли сказати, що у нас все добре. У нас був хлопчик у якого було понад 100 переливань крові за два роки. Ми не встигали навіть відновлювати наших донорів. Це критична ситуація. В цьому випадку ми звертались до громадськості. Ми працюємо над тим, щоб створити реєстр донорів тромбоцитів. У світі – це нормальна практика, коли молоді люди, спортсмени, айтішники просто небайдужі роблять це часто і систематично. 

Чи отримує донор якісь кошти?

Я стикався з тим, що в Центрі переливання купують кров, але наша спільнота “Із Янгелом на плечі” робить це на благодійних засадах. І я вважаю, що це правильно. Коли в людини біда і проблема, на мою думку, неправильно будувати на цьому комерційні відносини. 

Наскільки охоче люди відгукуються на заклик здавати кров?

У період бойових дій була сильна активність громадськості. З часом все стихає і люди не так сильно відгукуються. На війні є загострення, спади, а онкохворі діти потребують допомоги постійно. Ситуація справді критична. Коли батьки раптом з цим стикаються, тоді починають писати пости у фейсбуці про те, що терміново потрібна кров, тоді відгукуються родичі, друзі.  Часто донор здає кров для свого родича і більше там не з’являється ніколи.

Ми мріємо побудувати системну роботу з постійними донорами. Тоді лікар знатиме, що в нього є матеріал для допомоги дитині. 

Варто витратити три години вашого життя для того, щоб інша людина прожила 5-10 років

Наскільки у нас розвинута практика корпоративного донорства?

У світовій практиці — це звичні речі. У нас, на жаль, компанії про це згадують тільки у День донора, а системну роботу чомусь HR-менеджери не пропагують. В мене був досвід роботи зі студентами і військовими, коли ми проводили лекції і люди відгукуються. З компаніями такого досвіду немає, одиничні випадки тільки, які не повторюються системно.  Я би дуже хотів втілити такі проєкти. Думаю, що найбільша проблема — це з інформуванням населення. Навіть у самому Центрі переливання не знайдеш якогось буклета. 

Тут важливо, щоб об’єднались всі: і волонтери, і держава, і бізнес. Наразі у нашій сфері активно працюють поки волонтери, трошки допомагає держава, але виключно постачанням необхідних засобів. 

На вашу думку, чому люди не хочуть здавати кров? 

По-перше, люди задумуються “ А наскільки це стерильно?”. Як донор з досвідом  можу сказати, що всі препарати, які нас торкаються лікарі відкривають при донорах. Ви в праві вимагати, щоб всі засоби відкривались виключно при вас. 

По-друге, думають “Я потрачу багато часу” або “Це нікому не потрібно”. Донорів тромбоцитів викликають тільки в разі потреби для конкретної людини. І це банально дорого. Забір червоної крові коштує 500-600 грн., забір тромбоцитів — від 6000 тис.грн. Це велике навантаження на бюджет. 

Хтось боїться фізичної болі. Але, якщо людина займається спортом і має здорове харчування, це не більш болюче, ніж укус комара. У Центрі працюють професіонали, які роблять свою роботу якісно. 

Ще вважають, що це забирає багато часу. Так, ви потратите трішки свого часу. Але в цей момент ви віддаєте себе для порятунку якоїсь маленької людинки. Це — безцінно! Хіба не варто витратити три години вашого життя для того, щоб інша людина прожила 5-10 років? 

Якщо Ви бажаєте стати донором,телефонуйте до координаторки по роботі з донорами Благодійного фонду “Із янголом на плечі” Христині Кацюба, тел. +38 (068) 349 26 55.  

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ