Фото: 032.ua
У Львові триває реєстрація проєктів до Громадського бюджету. Прийом кращих ідей проводиться у місті уже 5-тий рік. Кожен небайдужий громадян може долучитися до зміни свого району голосуючи за вподобаний проєкт або ж подати власний. Ми з‘ясували як працюють громадські бюджети в Україні.
Громадський бюджет — це інструмент, за допомогою якого громадяни можуть змінити своє місто чи район. Частина коштів, від загального бюджету міста, яку спрямовують на фінансування заходів, визначених членами територіальної громади та оформлених у проектні пропозиції, що стали переможцями конкурсу.
Історія виникнення
Ідея громадських бюджетів виникла в Бразилії. Основоположником виступала Бразильська робітнича партія. «Низи вирішують, що робити верхам» – з таким гаслом на міських виборах у 1989 році, переміг їх представник Олівіо Дутра. Він вирішив залучити бідне населення до управління містом. В кожному районі Порту- Алегрі мешканці представляють та обирають проєкти, які будуть втілені в їхньому місті. Також, кожен район делегує своїх представників до Муніципальної бюджетної ради, яка вирішує як розподілити гроші. Так з’явилися громадські бюджети.
Як працюють громадські бюджети в Україні?
Принцип роботи громадського бюджету виписано в законі про місцеве самоврядування.
Подати проєкт може громадянин віком від 16 років, зібравши необхідну кількість підписів для підтримки своєї ініціативи. Автор може подати лише один проєкт та повинен детально розписати його. Від ідеї — до розподілу коштів на його реалізацію.
Далі проєкт розглядають фахівці або спеціально створена експертна група. Якщо вони схвалили проєкт, він переходить до фінального голосування. На цьому етапі мешканці голосують за ті проєкти, які будуть реалізовані в їхньому місті.
Громадські бюджети Сихівського району
Упродовж двох років Сихівський район є лідером з подання нових проєктів. Оскільки він густо заселений і люди потребують нових спортивних майданчиків, сучасних закладів освіти та місць для відпочинку.
У 2018 році рада затвердила 54 проєкти, які перемогли в конкурсі Громадського бюджету. Серед них і проєкт No153 Андрія Завербного. Так було створено їдальню-кафе у ліцеї “Оріяна” на вул. Чукаріна, 3. З’явилася сучасна лінія роздачі їжі, новітня техніка, модний інтер’єр. Проєкт набрав 3 тисячі 656 голосів. Його вартість: 2 мільйони 129 тисяч 767 гривень
Як і скрізь, серед переможців на Сихові домінують освітні проєкти. Однак завдяки квотуванню виграв і проект із безпечного руху на вулиці Варшавській. Він передбачає облаштування тротуару, обмежувачів швидкості руху та місця для паркування автомобілів, завдяки чому вдасться розвантажити відповідну ділянку дороги та зробити рух безпечним. І хоча ініціатива набрала 413 голосів, але завдяки новій системі «квотування» отримала шанс на фінансування. За цим нововведенням перемогу мають здобути 40% «неосвітніх» проектів. Це зробило конкурс більш якісним та різноманітним.
Серед великих проєктів Сихівського району велику кількість голосів набрала ідея Андрія Козицького. Фонтан на Сихові (3 000 000 грн) – 1 тисяча 990 голосів.
Минулого року було затверджено 55 проєктів-переможців Громадського бюджету. Серед переможців 7 великих та 48 малих проєктів. Кожен район Львова зможе реалізувати по 8 проєктів. Зокрема у Сихівському районі перемогли такі проєкти:
- “Майстерка та майстерня для учнів ліцею “Інтелект“ (599 500 грн)
- Їдальня “Смакота“ у СЗШ No 98(600 000 грн)
- Art-простір для учнів та Workplace для вчителів СЗШ No 96 (599 200 грн)
- Ігровий майданчик для учнів загальноосвітньої школи “Дивосвіт“ (599 450 грн)
- Закупівля необхідного обладнання та інструментів для багатофункційних приміщень ДШМ No 5 м. Львова (599 065 грн.)
- Розвиток мережі громадських Сортувалень у місті Львові (595 680 грн)
- Безпечний район вулиць Б.-І. Антонича, 2, 4; Коломийська, 18; К. Трильовського, 1, 5, 7 (321 704 грн.
- Бузковий дитячий майданчик на Віденській (597 074 грн.)
Усі проєкти-переможці – малі проєкти (від 50 000 грн. до 600 000 грн).
Як проголосувати?
Проголосувати можуть особи, які досягли 16-річного віку. Обирати можна 1 великий (до 3 млн грн) та 1 малий проєкт (до 600 тис. грн). Тим, хто прописаний у Львові потрібно зайти на сайт громадського бюджету та проголосувати за допомогою bank ID або у додатку Приват 24.
Люди, які офіційно не зареєстровані у Львові або не мають можливості проголосувати на веб-сайті, можуть це зробити у Центрах надання адміністративних послуг Львова.
Тим, хто офіційно зареєстрований або народжений у Львові з собою слід мати паспорт.
Якщо особа працює у Львові їй варто мати з собою паспорт витяг з місця роботи. Якщо навчається — паспорт і студентський квиток, володіє нерухомим майном у Львові — паспорт та витяг з відповідного реєстру права власності.
Цьогоріч подання проектів почалося з 15 серпня і триватиме до 15 вересня. Крім львів‘ян участь у конкурсі можуть взяти жителі майбутньої Львівської ОТГ.
До 31 жовтня триватиме розгляд проєктів спеціальною комісією та доопрацювання. Після завершення розпочнеться голосування, яке триватиме до 15 листопада.
Леся Гаврилюк
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залізнична колія в місті: небезпека для пішоходів, яку можна оминути.