Тарас Репицький: «Лежачі поліцейські у Львові потрібно переробити під стандарти»

лежачі поліцейські
Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Дорожня інфраструктура у Львові розвивається, сприяє цьому прийнятий план сталої мобільності Львова. Здебільшого він орієнтований на пріоритетність громадського транспорту, велосипедистів та пішоходів. Це нормальна європейська практика сучасного міста. Однак, не варто забувати й про інших учасників руху. Пропоную поміркувати про автомобілістів та їхні пригоди з поліцейськими, «лежачими».

Дуже часто автомобілісти, у тому числі водії громадського транспорту, зіштовхуються з тим, що вони змушені долати дивно встановлені «лежачі поліцейські». Яка природа цієї дивності? Часто ці перешкоди надто високі, мають нетипову конструкцію, недомальовані, а часом їх просто забагато на одній ділянці дороги. 

У цьому матеріалі пропоную детально розібрати “їхню природу”.

Отож, для початку варто зрозуміти, що регулює встановлення лежачих поліцейських на наших дорогах. Тобто – розуміти підстави для їх встановлення.

Правила дорожнього руху, відповідно до розділу 8.6 регламентують: «лежачий поліцейський» є дорожнім обладнанням і застосовується, як допоміжний засіб регулювання дорожнього руху та є «пристроєм примусового зниження швидкості транспортних засобів» (пункт Є).

Також в розділі 34, де детально описується дорожня розмітка, розмітка «лежачого поліцейського» це – розмітка 1.22, відповідно до якої вона «Попереджає про наближення до місця, де встановлено пристрій примусового зниження швидкості руху транспортних засобів». І виглядає вона наступним чином:

Рисунок 1 

Чи часто ви бачите цю розмітку на шляху, де розміщені ваші «улюблені» «лежачі поліцейські»? 

Інші правила створення і установки лежачих поліцейських в українському законодавстві описані детально в ДСТУ 4123: 2020 (державному стандарті «Безпека дорожнього руху. Засоби заспокоєння руху. Загальні технічні вимоги»). Зокрема, у ньому ми можемо знайти й основні типи, розміри та вимоги. 

Відповідно до пункту 6.1.3 Забороняється влаштування дорожніх пагорбів:
— за межами населених пунктів;
— на мостах, шляхопроводах та естакадах, в тунелях та проїздах під шляхопроводами;
— за відстані менше ніж 100 м від залізничних переїздів;
— на ділянках з поздовжнім похилом понад 80 ‰.

Цікавим елементом такоє є підвищені пішохідні переходи та перехрестя, і вони можуть бути застосовані в наступних ситуаціях:
— поблизу дитячих дошкільних навчальних закладів та шкіл;
— поблизу місць або зон масового відпочинку;
— у житлових зонах.

Рисунок 2

І тут, власне, можемо звернути увагу на найважливіше – розмір «лежачого поліцейського». Його також вказано в стандарті:

Рисунок 3

Відповідно до рисунку, можна зробити висновок, що максимально допустимою висотою обмеження є 10 см.

Іншим важливим пунктом, що нас цікавить є розмітка засобу. Про неї нам чітко говорить пункт 8.1.3 : «Для підвищення уваги водіїв дорожні пагорби мають візуально відрізнятися від покриття проїзної частини за матеріалом, структурою чи кольором покриття». Це дуже важливо, адже часто поліцейські розміщені в неосвітлених ділянках вулиці, і їх помітити доволі важко, якщо ви не місцевий, а попереджувальний знак перед перешкодою не встановлено. Попередні норми зокрема рекомендували жовтий колір, і в ідеалі, якщо він люміносцентний (тобто відблискує).

Відповідно до п.8.1 ДСТУ 4123: лежачі поліцейські не можуть монтуватися на дорогах загального користування поза населеними пунктами і на магістральних дорогах міст. Попереджати про пристрій примусового зниження швидкості зобов’язаний знак 1.11 «Пагорб» (п.5.2). Елементи засобів заспокоєння дорожнього руху встановлюють на відстані від 5 м до 6 м від місця, на якому необхідно обмежити швидкість руху. Для ступінчастого зниження швидкості руху дозволено послідовно встановлювати два чи три дорожні пагорби за напрямком руху за відстані від 10 м до 30 м один від одного.на відстані 5—6 м від небезпечної ділянки. 

Також в місцях, що передують розміщенню лежачого поліцейського, повинен бути встановлений знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» (і вже від знаку залежить тип пристрою).

Що стосується матеріалу, то європейська практика вже давно використовує гумові пристрої, однак у нас ще допускається монтування бетонних чи асфальтобетонних конструкцій.

Важливо відмітити, кожен легально встановлений лежачий поліцейський повинен містити відповідне маркування до державного стандарту. І якщо такого маркування немає – це ще одне підтвердження, що пристрій встановлено нелегально чи неправильно.

І найголовніше – куди звертатись, якщо Ви знаєте про неправомірно розміщені пристрої?

З мого досвіду, найкраще звертатись у Національну Поліцію, Комісію з безпеки дорожнього руху, або ж в районні адміністрації. Ця проблема є не лише точковою, а поширеною практикою, отож, потребує системного вирішення. На мові закону, це означає, що міській раді слід прийняти окрему програму з вирішення проблеми, і в цьому випадку – вам може допомогти звернення до депутатів вашого району, які цю програму можуть пропонувати й будуть в кінцевому результаті за неї голосувати.

Отож обов’язкові особливості пристроїв обмеження руху:

  • висота – не більше 10 см,
  • наявність дорожньої розмітки,
  • пофарбовані у жовте або забарвлені у жовтий колір не менше ніж на 30%,
  • дорожні знаки, що обмежують швидкість встановлено поблизу,
  • промарковані,
  • зроблені з відповідного стійкого матеріалу

У кінцевому результаті, лежачі поліцейські є однією з найбільш результативних заходів щодо скорочення швидкості транспортного потоку. І статистика також говорить про збільшення безпеки на небезпечних ділянках завдяки цим пристроям. Однак, важливим є дотримання стандартів, норм правил дорожнього руху.

Важливо, щоб від незаконно встановлених пристроїв не страждали власники автомобілів, водії та пасажири громадського транспорту й велосипедисти. 

                                                                                                                                                                                                 Репицький Тарас 

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ