Є питання: як переобрати голову ОСББ

Опубліковано:

Ваш голова ОСББ незадовільно виконує свої обов’язки? Або до нього виникає надто багато запитань? Ви розумієте, що хтось би виконував цю роботу краще? У цьому матеріалі ми пояснюємо, як можливо контролювати голову об’єднання або взагалі переобрати його.

В Україні відбулась реформа ринку житлових послуг, в процесі якої усі багатоповерхівки нашого міста списали з балансу місцевих рад. До цього часу мешканці вже мали визначитись із новою формою управління помешканням: створити ОСББ, найняти управляючу компанію чи обрати самоуправління. 

Якщо з управляючою компанією все більш менш зрозуміло, то при утворенні ОСББ одним із найпроблемніших моментів постає кадрове питання. Складно знайти людину, готову взяти на себе відповідальність за запущений будинок. От і виходить, що від безвихідності часто формально обирають того, хто просто погодився. А потім не знають, як його переобрати.

Переобрання правління

Перш, ніж розглянути механізм зміни голови ОСББ (а коректно голови правління ОСББ), давайте пригадаємо, як його обирають.

Найвищу юридичну силу форми правління ОСББ мають загальні збори мешканців. Саме на них (після створення ОСББ) співмешканці вибирають тих, хто безпосередньо буде слідкувати за будинком, тобто — членів правління. Вони розпоряджаються коштами, слідкують за станом будинку, виконанням ремонтних робіт тощо.  Детальніше про компетенції правління ви можете почитати в статуті ОСББ на сайті Львівської міської ради.

Члени правління зі свого складу обирають голову Правління, тобто голову ОСББ, заступника голови, а також секретаря правління.

«Голова правління ОСББ — це людина, більше за всіх контактує з співвласниками, керує об’єднанням та задає ритм життю в цілому багатоквартирному будинку, але він чи вона мають чіткі повноваженні, а його дії контролюються членам правління», — розповідає Сергій Солтис, керівник відділу супроводу ОСББ. 

Тобто голова ОСББ забезпечує виконання рішень загальних зборів чи рішень правління, розпоряджається коштами відповідно до затвердженого кошторису на загальних зборах. А під кожне важливе рішення голови повинен бути протокол, затверджений правлінням.

Якщо у вас виникають невдоволення роботою голови, Сергій Солтис радить доносити свої зауваження безпосередньо до членів правління.

«Якщо у вас є зауваження по роботі голови, донесіть їх правлінню, оскільки саме вони приймають всі рішення. Про цей нюанс дуже часто забувають. Якщо ж мешканці бачать, що правління неналежно виконує свою роботу, вони можуть ініціювати на загальних зборах у складі від трьох людей переобрання правління. Моя рекомендація — одразу робити переобрання правління, щоб вони зі свого складу визначали наступного голову», — радить керівник відділу супроводу ОСББ. 

Нагадаємо також, що ви теж можете запропонувати і свою кандидатуру до членів правління.

Радикальніший спосіб — суд

Важливим органом управління ОСББ є також ревізійна комісія, яка контролює фінансову-господарську діяльність правління та його голови. Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний склад затверджуються загальними зборами. Ревізійна комісія перевіряє всю бухгалтерську документацію, складає звіт, який показує співмешканців на загальних зборах або вивішує на дошку оголошень. Детальніше про роботу ревізійної комісії ви також можете прочитати в статуті ОСББ на сайті Львівської міської ради.

Якщо ви ніколи не бачили подібного звіту, зверніться з письмовою заявою оглянути протоколи загальних зборів, протоколи засідань правління, кошторис тощо. Якщо виникає багато запитань, пропонуйте провести незалежну бухгалтерську-аудиторську ревізію. Якщо комісія зробить негативний висновок, наступний крок – суд. 

Але для кожен раз залучайтесь підтримкою ініціативної групи мешканців будинку. Оскільки на папері змінити некомпетентного голову ОСББ легко, проте, в реальності це складний процес, який може впертись в інертність та байдужість співмешканців будинку.

Вікторія Матевощук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Потяги на Старому Сихові ходять, а людям зась?

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ