Як озеленити Львів законно?

Опубліковано:

Фото: Твоє Місто

 

Для чого потрібні насадження, плани на озеленення Львова 2020 і штраф за зрізану гілку — лише маленька частина того, що ви дізнаєтесь з нашого матеріалу.

Що таке озеленення?

Озеленення — насадження на незайманих ділянках території населених місць дикорослих та культурних рослин для покращення якості середовища.

  • Газони;
  • Декоративні водойми;
  • Посадка рослин;
  • Рослини до водойм;
  • Квітники, живоплоти, альпійські гірки та інші елементи ландшафтного дизайну;
  • Догляд за цим всім.

Для чого озеленювати міста?

Зелені рослини:
1. відіграють роль фільтрів, зменшують кількість пилу та аерозолів у повітрі;
2. впливають мікроклімат, тепловий режим, вологість і ступінь рухомості повітря;
3. слугують місце активного й пасивного відпочинку населення;
4. декоративні рослини/ створюють широкі можливості для архітектурних композицій і планування міста.

Види озеленення:
1. Захисне озеленення (укріплення берегів водойм);
2. Вертикальне озеленення (для нього використовують в’юнкі рослини, що ростуть на опорах чи стінах);
3. Ландшафтне озеленення (озеленення присадибної ділянки чи місць загального користування).

28 квітня 2020 року Львів затвердив природничі заходи на 2020. 41 депутатський голос ЛМР «за», як повідомило управління екології та природних ресурсів міста. Згідно з «Наше місто», на 29 заходів із природоохоронного фонду виділять 3 млн 741 тис. грн. У списку 29 пунктів, що стосуються екології міста.

Плани щодо озеленення Львова 2020:

  • висадка ялинок для локальних громад;
  • інвентаризація, убезпечення та ознакування особливо-цінних дерев Львова (перші 50 дерев);
  • промо-ролик проти спалювання сухої рослинності;
  • проведення навчання для садівників парків Львова;
  • біологічний захист гіркокаштанів в центральній частині міста;
  • якісне ознакування аварійних дерев;
  • лікування дуба Шептицьких та кількох інших особливо-цінних дерев.

Вимоги висадки зелених насаджень в населених пунктах:

Відповідно до статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» заборонено самовільно висаджувати дерева, кущі».

При висаджуванні зелених насаджень на території населеного пункту необхідно дотримуватись «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105.

 

 

Які дерева можна висаджувати, як і якій на відстані від будинків?

Відповідно до статті 16 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» заборонено самовільно створювати або самовільно висаджувати дерева та кущі.
Обираючи яке саме дерево чи кущ посадити необхідно дотримуватись певних правил, а саме:
– підбирати стійкі до загазованості, запиленості, пилу породи дерев (клен гостролистий і срібляста, липа дрібнолиста і широколиста);
– слід садити саджанці не в обмежену за об’ємом садивну яму, а в смугу відкритого грунту/газону шириною не менш 2,0 – 5 м – на вулицях і 1,5 – 2 м на щебенистих і грунтових дорогах;
– не допускається садіння дерев з низько опущеною кроною та звисаючими гілками (плакучі форми верби, шовковиці, ясеню, горобини тощо), дерев, які засмічують землю плодами (робінія, шовковиця, тощо), дають кореневі відгалуження (тополя канадська, біла тощо) і тих, що мають неприємний запах (бархат амурський);

Відстань від будівель до дерев та чагарників потрібно рахувати:

1. зовнішніх стін будівель до стовбурів дерев – 5 м, до чагарників – 1,5 м;
2. від краю тротуарів і садових доріжок до стовбурів дерев – 0,7 м до чагарників – 0,5 м;
3. від краю проїжджої частини вулиць, укріплених смуг або бровок канав до стовбурів дерев – 2 м, до чагарників – 1 м;

Від підземних мереж:
– газопроводів та каналізації до стовбурів дерев – 1,5 м, до чагарників не передбачено;
– теплопроводів і трубопроводів теплових мереж при безканальній прокладці до стовбурів дерев – 2 м, до чагарників – 1 м;
– водопроводів, дренажів – 2,0 м, до чагарників не передбачено;
– силових кабелів і кабелів зв’язку – 2,0 м, до чагарників – 0.7 м.

Наголосимо, що наведені нормативи стосуються дерев з діаметром крони не більше – 5 м.

 

 

Як доглядати за деревами?

Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах затвердженні Міністерством Юстиції України.

Під “утримання зелених насаджень” ми маємо на увазі: догляд за деревами і чагарниками,  живоплотами,  виткими рослинами,   квітниками,   газонами,   садовими    доріжками    та  майданчиками,   малими   архітектурними  формами;  захист  зелених насаджень  від  шкідників  і  хвороб,  садіння  квітів,  створення газонів,   видаленням   окремих   дерев,  садіння  окремих  дерев, видалення аварійних дерев, санітарне очищення  території  об’єкта благоустрою.

Доглядають за деревами і чагарниками протягом року. Їх поливають, доглядають за грунтом (за потреби вносять добрив), боряться зі шкідниками та бур’янами, оприскують крони дерев, проводять обробку дупел і механічних пошкоджень, а також формують крони дерев і чагарників.

Хвойні та листяні вічнозелені рослини (особливо у перші два роки після садіння) вимагають інтенсивного поливання в суху погоду. Пересаджені дерева старшого віку, крім поливання, слід дощувати, тобто поливати так, щоб вода подавалась у вигляді крапель над рослинами (штучний дощ).

З бур’янами в місті боряться двома способами — механічним (прополювання, скошування) та хімічним (застосування гербіцидів). 

Санітарне обрізання   потрібно   проводити   щороку  протягом вегетаційного періоду. Одразу після обрізання всі “рани”  діаметром понад 2 см зашпаровують садовою замазкою або зафарбовують олійною фарбою на натуральній оліфі під колір крон дерева.  У хвойних дерев та тих, що дуже виділяють смолу, “рани” не замащують.

Видалення  дерев  і  пеньків  проводять  як  ручним  способом,  так  і  з використанням машин та механізмів, відповідно до ситуації.

Також забороняється білити вапном декоративні дерева й малі архітектурні форми, і, звичайно, суворо забороняється спалювати листя.

 

 

Як правильно обрізати дерева, аби не отримати штраф близько 7 тис?

«Якщо нам треба зрізати дуже велику гілку, то ми її маємо вкоротити до пагонозаміщення. Ми акуратно зрізаємо її тільки до пагонозаміщення. Таким чином, або пагін заміщення повністю виростить нову гілку, або в крайньому випадку гнити буде тільки цей шматок, але не буде одразу утворення дупла. Таким чином, дерево працюватиме довше», – пояснила для Zahid.net Олександра Сладкова, начальниця міського управління екології.

Зрізати дерево тепер не легко

«Виконавчий комітет Львівської міської ради вніс зміни у порядок надання дозволу на порушення об’єктів благоустрою.Згідно з рішенням виконкому, до переліку необхідних документів додається обов’язковий акт обстеження відповідної ділянки на наявність зелених насаджень та визначення їх відновної вартості, який має затверджуватися управлінням екології та природних ресурсів» — повідомляють у «Дивись.info».

Законодавством України передбачені випадки видалення дерев та кущів:

  • будівництво об’єктів архітектури;
  • знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
  • ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
  • відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;
  • проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
  • досягнення деревом вікової межі;
  • провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
  • ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

Додамо, що видалення дерев можливе лише після отримання документу, який посвідчує право на проведення таких робіт.

Негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) проводять, якщо стан дерев або кущів загрожує життю, здоров’ю людей, а також майну громадян та/або юридичних осіб.В такому випадку документи оформляються після фактично проведених робіт і є доказом їх законності.

 

 

Як ви можете допомоги з озелененням Львова?

Дотримуватись правил висадки, догляду, обрізання та зрізання дерев та кущів, прописаних у нормативно-правових актах. Також слідкувати за акціями на кшталт Green 2020, брати участь і законно озеленювати Львів.

Вікторія Балабух

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цьогоріч церква Різдва Пресвятої Богородиці організувала сплав на байдарках для молоді.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ