Фото: Сихів Медіа
Оренда подешевшала на 20-30%, попиту на купівлю квартир в новобудовах майже немає, але власне житло зараз продавати найвигідніше. Про це та багато іншого цікавого і корисного у нашому інтерв’ю розповідає Сергій Шаферовський — рієлтор агентства нерухомості «Imperial House», учасник професійного об’єднання ріелторів СФНУ, дипломований спеціаліст СФНУ та АФН.
— Як пандемія відобразилась на потоці ваших клієнтів?
— Негативно. Зменшилась кількість бажаючих продати житло, велика кількість орендарів з’їхала з квартир. Пропозицій по оренді стало більше, а от охочих винаймати квартиру поменшало. Це пов’язано з тим, що, наприклад, IT-сектор перейшов у режим віддаленої роботи, тому програмісти роз’їхались по домівках.
Подобова оренда теж зупинилась через пандемію, відповідно багато подобовців здали квартири у помісячну оренду.
— Як змінились ціни на оренду у порівнянні з попередніми роками?
— Впали, на 20-30%.
— Що чекає на оренду у найближчі роки?
— Все буде залежати від ситуації з коронавірусом. Якщо ситуація вирішиться до кінця 2020, відповідно студенти повернуться на навчання, і справи трохи покращаться. Але якщо осінню справді буде нова хвиля, університети не відкриються, програмісти не приїдуть, і навіть школярі до школи ходити не будуть, поліпшень цього року точно не варто чекати.
А особисто своїм клієнтам рекомендую наступне: договори, якщо вони зараз є, підписувати на пів року навіть за меншу ціну, а опісля вже дивитись по ситуації: або продовжувати по такій ціні, або шукати інших орендарів, або домовлятися за більшу ціну, якщо є можливість.
— Наскільки багато було клієнтів, які хотіли зловити момент і купити квартиру дешевше?
— Були. Коли карантин послабили, були ті, які думали, що на халяву зможуть собі щось купити. Але халяви не вийшло. Спочатку трохи ціни впали, однак зараз саме на продаж почали рости. Суттєвого падіння на продаж не відбулось. Однокімнатні квартири в новобудовах, мені здається, навіть не відчули.
— Чи вплинув коронавірус на темпи забудови?
— Я б не сказав, що суттєво вплинув. Забудовники будують, можливо, не так швидко, як раніше, але робота йде.
— По цінах Covid-19 вдарив?
— Ціни на новобудови від забудовників не суттєво впали. Я досліджував цю ситуацію, чому саме так. Будівельники хочуть більші зарплати, будматеріали дорожчають, бо вони імпортні, долар росте. Тому ціни на новобудови точно не впадуть. Можливо, будуть ситуації, коли забудовники не матимуть змоги будувати більше, і буде зупинка.
— А подорожчання житла у новобудовах варто чекати?
— Сумнівно. Забудовники будуть тримати їх такими, як вони є скоріше за все. Більшими не будуть, бо немає попиту. Хіба вони будуть вимушені, через подорожчання робочої сили та будівельних матеріалів. Якщо не подорожчають, то не підніматимуть цін, бо не буде можливості. Сенс з високої ціни, якщо продати не зможеш?
— Який відсоток людей надає перевагу квартирам вторинного ринку (над новобудовами)?
— Важко так оцінити… Точно можу сказати, шт 70% покупців в той час, як дивляться вторинний ринок, розглядають варіант новобудови. Частка навіть купляє. Ну, напевно вторинний ринок — 40%, забудовники на стадії забудови — 60%.
— Яка цільова аудиторія вторинного ринку?
— Дуже різноманітна. Якщо за віком — від 30 років. Якщо молодші, то батьки купують дітям. Студентам часто, які приїжджають до Львова вчитись. Другий варіант, це сімейні пари, які якраз біля 30 дозрівають до власного житла — зазвичай це однокімнатні квартири.
Далі йдуть двохкімнатні і більше — це вже, коли батьки своє продають, десь позичають і купують щось більш просторе.
Трьохкімнатні квартири і більше продають зазвичай старші. Особливо поширене явище в центрі, коли люди похилого віку переїжджають, наприклад, в однокімнатні, бо там душевні комунальні послуги.
— Вторинний ринок — ринок для людей з низьким рівнем доходу?
— Навпаки. Первинний ринок — це те, що ще не здавали. Вторинний ринок — це навіть ті ж новобудови, але вже здані, обжиті, вже більшість зробили ремонти. Вони найдорожчі на ринку, особливо, якщо велика площа. Відповідно тільки найзаможніші можуть собі їх дозволити.
— Як змінилась кількість охочих продати житло?
— Коли почався карантин, 40% клієнтів або призупинили процес, або відклали до кращих часів чи до кінця карантину. Коли карантин послабили, вони побачили, що ціни ± не суттєво впали, і з тими самими цінами повернулись на ринок.
— З чим це пов’язано?
— З карантином. Люди не знали, що буде далі, налякались того, що економіка зупинилась. Кожна людина продає нерухомість для чогось. Вона хоче купити щось більше натомість, інвестувати в свій бізнес, побудувати будинок. А так візьмуть гроші, і не зрозуміло, що з тими грошима завтра буде. Люди переживають, що вони пропадуть. Наприклад, ціни на нерухомість можуть зрости. Невизначеність змушує людину зупинятись і просто дивитись, що буде далі, чи взагалі зараз варто продавати. А квартира є квартира, нерухомість нікуди не дінеться.
— Продавати зараз вигідно чи краще почекати, поки трохи стабілізується економіка?
— Напевно, зараз найбільш вигідно продавати квартиру. На зиму прогнозують посилення економічної кризи, а економічна криза тягне за собою здешевлення нерухомості. Тому поки ціни тримаються, саме час продавати.
Навіть недавно звернулась людина до мене і питає, чи варто зараз продавати чи почекати, бо є орендарі, які платять гроші. Якщо ти хочеш витягнути максимальну суму з об’єкта, то варто вже і негайно продавати. Серпень, вересень, жовтень — пік попиту на нерухомість. Зараз найактуальніший час, щоб продати.
— Що чекає на ринок нерухомості у найближчі роки? Які основні тенденції?
— Всі чекають великої економічної кризи, яка пов’язана з наслідками коронавірусу. За економічної кризи, як я вже казав, ціни на нерухомість завжди падають, і так чи інакше за 1-2 ми побачимо падіння цін на всю нерухомість. І, мабуть, закриття деяких будівельних фірм, які не дуже добре почуваються на ринку.
Вікторія Балабух
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Старі панельки Сихівського району: скільки їм ще залишилось?