Історія одного проєкту. Проспект Вернадського

Опубліковано:

Фото: Mapio.net

 

Академік Володимир Вернадський – видатний український вчений в галузі природничих наук, засновник Національної бібліотеки Української держави в Києві та співзасновник Української академії наук. Що спільного між цим видатним науковцем, Львовом та Євро-2012? Саме під час планування європейського футбольного чемпіонату 2012 року у Львові вирішили створити проспект з ім’ям В.Вернадського.

ЄВРО-2012 окрім міжнародного престижу та великої кількості туристів, приніс й чимало головної болі місту. Перш за все, мова йде про борги, недобудовані об’єкти інфраструктури й транспортні розв’язки. Одним з таких проектів став Проспект Вернадського – транспортна артерія, яка мала з’єднати район Санта-Барбари з автовокзалом й таким чином воз’єднати ці два великі житлові масиви Сихівського району, забезпечити хорошу дорогу, яка б розвантажила транспортні потоки й відповідно сприяти розвитку району й міста загалом.

Вперше про таку дорожню артерію Львова заговорили ще у 2009 році, проспект згадується в плані розвитку міста 2009 року.

 За цим планом проспект мав: дорогу на чотири смуги, посередині зелений простір, яким би згодом мав поїхати трамвай, велодоріжки. А також розворотне кільце біля автовокзалу. Вартість будівництва становила 58,2 млн грн. Та грандіозний план у 2009 році втілився тільки в дощову каналізацію та перші шари асфальту на невеликій ділянці.

Під час підготовки до Євро-2012 депутати знову ухвалили проєктування проспекту Вернадського і вирішили все-таки збудувати цю дорогу, але не за рахунок міста, а за рахунок держави. Вирішили включити це будівництво в бюджет Євро-2012 і таким чином одним пострілом вбити двох зайців.  Будівництво розпочали в 2011 році, до 2021 року встигли збудувати 1,3 км дороги. Однак, держава так і не виділила кошти на цю частину запланованого бюджету Євро-2012. У результаті місто, як основний замовник, заборгували підрядникам (турецькій компанії «Онур») майже 120 млн.грн.

Очільники Львова не знайшли цієї суми в міському бюджеті, проте знайшли «вихід», як «розрахуватися» з турецькими будівельниками і подарували їм за це ділянку розміром 5 гектарів біля Львівського аеропорту. А на решту із запланованого по проспекту Вернадського ще у 2009 році коштів не знайшли і досі.

 

 

На численні прохання та скарги мешканців мікрорайону збудовану ділянку дороги частково облаштували тротуарами та освітленням на пішохідних переходах. Коли минулого року журналісти і громадські активісти почали цікавитись майбутнім цієї вулиці і подальшим розвитком проєкту, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Олександр Одинець відповів, що грошей на добудову проспекту Вернадського нема. Він пообіцяв, що будуть подавати пропозицію до бюджету міста 2020 року. Проте, цього так і не трапилось.

Більше того, під кінець 2019 року, 26 грудня, Львівська міська рада включила територію площею 5 га на вул. Вернадського під продаж на аукціоні (УХВАЛА № 6176, 22-гої сесії 7-го скликання від 26.12.2019 «Про включення земельної ділянки на вул. Вернадського до переліку земельних ділянок, які призначені для продажу у власність або прав на земельних торгах у формі аукціону»). Що дало доступ новим забудовникам до зведення житлових будинків на цій ділянці. Це означає, що зовсім скоро обабіч необлаштованого нормальною інфраструктурою клаптика збудованого проспекту Вернадського виростуть нові багатоповерхівки. Кількість жителів збільшиться, а нормальних тротуарів, освітлення, транспортного сполучення чи іншої необхідної інфраструктури для цього мікрорайону так і нема.

Чи потрібен проспект Вернадського місту? Безумовно, адже він не тільки розвантажить транспортні потоки, а й логічно з’єднає Сихівський район й дасть розвиток новій інфраструктурі, підприємцям та буде економити час мешканцям. Чи можна знайти кошти? Звісно, якщо ставити такий пріоритет й розуміти важливість цього проекту.

Катерина Цибулько, Тарас Репицький

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи потрібна муніципальна варта Львову?

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ