Чи потрібна муніципальна варта Львову?

Опубліковано:

Фото: Дивись.інфо

 

Мабуть, усі львів’яни та часто гості міста помічали хлопців і дівчат у чорному спецодязі, які проходжуються центром міста. Наблизившись — на їх шевронах можна прочитати «Муніципальна варта» і це комунальна структура, основною функцією якої є слідкування за дотриманням громадського порядку. Часто «муніципалів» навіть плутають з поліціянтами. Спробуймо розібратись, що, присутність даного комунального підприємства означає для міста.

ІСТОРІЯ

Дата реєстрації «Муніципальної дружини» у Львові (попередника Муніципальної варти) – 30 липня 2002 року. Щоправда, структура то існувала, то не існувала, тож 19 вересня 2014 року Львівська міська рада ухвалила рішення про реєстрацію громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону – ЛКП «Муніципальна дружина». Ще згодом в ЛКП сформували шість відділів: відділ евакуації транспортних засобів; відділ охорони об’єктів; відділ протидії стихійній торгівлі; відділ контролю за благоустроєм; відділ швидкого реагування, відділ «Ситуативний центр».

До 2016 року засновником ЛКП «Муніципальна дружина» числився виконком ЛМР, з 2016-го – Львівська міська рада.
Уже через рік з метою приведення назви підприємства у відповідність до європейських стандартів, для забезпечення завдань і функцій, передбачених статутом Львівського комунального підприємства «Муніципальна дружина», затвердженим наказом начальника управління безпеки міста Львівської міської ради від 17.08.2017 № 5, керуючись Господарським кодексом України, статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада ухвалила рішення перейменувати ЛКП «Муніципальна дружина» у ЛКП «Муніципальна варта».

Відповідно до статуту, дане підприємство створене з метою:

  • Виконання повноважень органів місцевого самоврядування щодо забезпечення на території міста законності, правопорядку, охорони прав, свобод, законних інтересів та майна територіальної громади, в межах наданих повноважень;
  • Захисту депутатів та посадових осіб міської ради від протиправних посягань, які пов’язані із здійсненням повноважень та основних завдань, а також від перешкоджання у виконанні ними службових обов’язків;
  • Контроль організації торгівлі, громадського харчування, надання послуг у сфері розваг та відпочинку;
  • Контроль за порядком встановлення ТС, літніх майданчиків, зовнішньої реклами;
  • Надання послуг з охорони державної, колективної, приватної власності, а також з охорони громадян на договірній основі або на підставі ухвали ЛМР, рішення виконавчого комітету або розпорядження міського голови;
  • Надання допомоги Управлінню патрульної поліції, департаменту патрульної поліції Національної поліції в забезпеченні примусового переміщення транспортних засобів;
  • Сприяння органам внутрішніх справ у виявленні, розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захист інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань;
  • Здійснення контролю за порядком організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій;
  • Здійснення демонтажу самовільно встановлених ТС чи засобів надання послуг у сфері розваг і відпочинку, атракціонної техніки на території міста.

Слід зазначити, що «Муніципальна варта» не узаконена на державному рівні. У 2015 році депутати Верховної Ради підтримали у першому читанні закон про муніципальну варту. Але минулого року його відкликали – закінчилися повноваження Верховної Ради VIII скликання. Зараз у Раді не зареєстровано жодних нових документів, які стосуються муніципальної варти.

На це часто скаржаться й очільники міста, буцімто – занадто мало повноважень в такої структури. Проте коштів на муніципалів виділяється багато.

 

 

ФІНАНСИ

Якщо виходити з теорії, то комунальне підприємство, створюється з метою задоволення життєво важливих потреб громади, які повинен забезпечити орган місцевого самоврядування, і також має повне право отримувати прибуток зі своєї діяльності. Це також зазначено і в новій редакції статуту Львівського комунального підприємства «Муніципальна варта» від 14 березня 2017 року.

Також відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», дане підприємство, як розпорядник бюджетних коштів та таке, яке підпорядковане органу місцевого самоврядування повинно публікувати звіти про кошти.

В ідеалі, звіти повинні публікуватись на Порталі відкритих даних м. Львова, як єдиному міському ресурсі, проте знайти там актуальну інформацію по всіх наборах даних неможливо. Зокрема по Муніципальній варті, інформацію можна знайти на сайті міської ради у відповідному розділі. Є дані від 2015 року до 2020, за винятком фінансового звіту за 2018 рік.

За час існування Муніципальної варти у Львові фінансова звітність підприємства доводить те, що його штат росте, а разом з тим пропорційно росте збитковість даної структури. Та всі витрати на утримання підприємства лягають на плечі платників податків, адже щороку комунальне підприємство отримує з бюджету міста дуже пристойні гроші. Міськрада фінансує їх через внески до статутного капіталу, а це менш прозорий спосіб, ніж публічне замовлення послуг з охорони.

На початку року у бюджет закладають одну суму, а потім дофінансовують підприємство ухвалами. Наприклад, у 2017 році на муніципальну варту з бюджету виділили майже 19 млн. грн., у 2018 році – 34 млн. грн., а у 2019 році понад 62 млн. грн.. Що стосується штату муніципалів, то зокрема, у період з 2014 року до 2018 року кількість повних ставок зросла з 14 до 271 особи, у 2019 році посадовці вирішили виконати обіцянку скоротити кількість працівників муніципальної варти і зменшили її до 260 осіб. Проте, збитковість підприємства від цього не стала меншою, а, навпаки, ще більшою. Так, за час існування структури збитковість планомірно росла і в 2018 році Муніципальна варта була у мінусі на майже 31 млн. грн.. і навіть скорочення штату на 11 осіб не стримало цієї цифри, так у 2019 році ми маємо збитків вже у понад 49 млн. грн..

Проте, мер не забуває щороку щедро фінансувати збиткову структуру. У серпні цього року з бюджету міста на Муніципальну варту виділили майже 4 млн грн. Всі кошти скерують як внески до статутного капіталу ЛКП “Муніципальна варта”. Про це йдеться у розпорядженні міського голови Львова Андрія Садового №310 від 11 серпня 2020 року. Андрій Садовий розпорядився виділити з бюджету розвитку Львова 3,8 млн грн для ЛКП “Муніципальна варта”.

“Управлінню безпеки міста перерахувати кошти як внески до статутного капіталу ЛКП “Муніципальна варта” – 3 815 000 грн” – йдеться у розпорядженні.

Цікавими також є факти з витратних статей на утримання Муніципальної варти. Зокрема, в січні 2019 року для муніципалів купили позашляховик Toyota Land Cruiser за 310 тис. грн. нібито для мобільного відеонагляду. Обгрунтування цієї покупки було нібито логічних, але жодної звітності з діяльності цього напрямку роботи у муніципалів нема.

Ще велике питання по спецодягу, автомобілях, спецзасобах, в 2018 році для муніципалів виділили 10 автомобілів Volkswagen Jetta (за словами Миколи Савельєва на все це пішла кругленька сума)

Евакуація транспортних засобів – цим також займається «Муніципальна варта». Цей рядок діяльності муніципалів теж видається “порожнім” і тим, що імітує діяльність. Бо зараз тільки один евакуатор є робочим. Простоюють порожніми і штрафмайданчики для евакуйованих машин.

 

 

ПОСЛУГИ ВАРТИ

Відповідно до статуту та інших положень, яким регулюється діяльність Муніципальної варти, ця структура надає наступні послуги з метою отримання прибутку:

  • Послуги охорони громадського порядку та безпеки;
  • Послуги охорони державної, комунальної, приватної власності;
  • Послуги тілоохоронців;
  • Послуги перевезення спеціальним автомобілем — евакуатором транспортних засобів та великогабаритних вантажів;
  • Розроблення проєкту та монтаж охоронної, пожежної сигналізації, системи відеонагляду;
  • Надання інформаційних послуг.

Як показує фінансова статистика, отримувати прибуток не основний пріоритет муніципалів, на додаток, як зазначають приватні виконавці, юристи та колишні клієнти цієї структури – вартість послуг часом буває в 2-3 рази вищі за ринкові.
Аналіз же судових справ за 2019 рік, показав, що суди теж зазвичай стають на бік позивачів, яким «муніципальна варта» завдає у деяких випадках навіть шкоду.

Цікавою є справа №1.380.2019.004885, що була розглянута Львівським окружним адміністративним судом, в якій позивач просить «визнати протиправними дії Львівського комунального підприємства «Муніципальна варта» та Галицької районної адміністрації Львівської міської ради щодо здійснення перешкод та блокування у здійсненні ФОП ОСОБА_1 підприємницької діяльності з прокату товарів для відпочинку та спорту». Зокрема «Позовні вимоги мотивовані тим, що 30.08.2019 працівники Львівського комунального підприємства «Муніципальна варта», Галицької районної адміністрації Львівської міської ради увірвались на подвір`ї будинку АДРЕСА_1 проспекті Свободи АДРЕСА_2 м. Львові та відібрали у найманих працівників позивача дитячі електромобілі, які там знаходились. Жодних документів під час відібрання електромобілів працівники відповідачів не пред`явили та правові підстави таких їхніх дій не пояснили».

Явище, до речі, доволі популярне відповідно до наявних даних з судових рішень за 2018-2019 роки. Адже щороку машинки біля Оперного показово вилучають, а потім повертають власниці через суд.

РЕЗОНАНСНІ ВИПАДКИ

Разом з тим, багато питань викликає діяльність Муніципальної варти з точки зору різних резонансних випадків. Так у березні 2020 року територіальне відділення Антимонопольного комітету Львівської області зобов’язало ЛМР припинити привілейоване становище ЛКП «Муніципальна варта» на ринку охоронних послуг. Упродовж 2018-2019 років завдяки ухвалам міської ради ЛКП «Муніципальна варта» – єдине серед підприємств мало право охороняти певні комунальні приміщення. Торік варта слідкувала за 19 об’єктами, серед яких були Львівська міська рада, районні адміністрації Львова, Шевченківський гай та Личаківський цвинтар.

Як ідеться на сайті АМКУ, своїми ухвалами міська рада порушила ЗУ «Про захист економічної конкуренції», адже охороняти комунальне майно може будь-яка компанія з відповідною ліцензією, а не тільки ЛКП «Муніципальна варта». Це підприємство, на думку колегії, отримало переваги над конкурентами не через свої досягнення, а лише завдяки впливу міської ради.

А згодом, на початку червня цього року у Львові затримали чотирьох працівників ЛКП «Муніципальна варта», включно з директором цього комунального підприємства Львівської міськради. За підозрою у вимаганні та отриманні необлікованих коштів за надання охоронних послуг приватним підприємствам за гроші. Про це затримання повідомила поліція. Як стверджували у поліції муніципали «зловживаючи службовим становищем, налагодили схему системного вимагання та одержання неправомірних вигод від суб’єктів підприємницької діяльності за надання охоронних послуг».

В офіційному статуті ЛКП «Муніципальна Варта» (пункт 2.2.2.) передбачене надання платних послуг іншим підприємствам, це можна робити на договірній основі чи на підставі ухвали Львівської міської ради, виконкому чи розпорядженні міського голови. Однак, за даними правоохоронців, у деяких випадках ці послуги укладалися без договорів, а оплата йшла готівкою, що дає підстави інкримінувати таку діяльність як хабарництво з використанням службового становища.

У поліції задокументували отримання грошей за надання охоронних послуг муніципалами ще від семи різних підприємців. Ці гроші, за версією правоохоронців, були розподілені між усіма учасниками злочинної групи.
Загалом, характеристики відбору до лав Муніципальної варти дивні, якщо взяти до уваги кілька резонансних справ, де муніципали калічили людей, замість того, щоб захищати громадський порядок.

У лютому 2018 року між п’яним працівником «Муніципальної варти» і 19-річним пасажиром маршрутки №46 виник конфлікт, під час якого муніципал вдарив хлопця у обличчя та погрожував газовим пістолетом. За цим фактом було відкрито кримінальне провадження за ч.4 ст.296 ККУ (Хуліганство), а згодом муніципала звільнили. При тому зазначалось, що при виконанні службових обов’язків працівники «Муніципальної варти» не мають табельної зброї. Вони можуть мати при собі лише кийки та газові балончики. Відтак, пістолет, що мав при собі чоловік, був не службовим.

З інтервалом у декілька днів, 28 лютого 2018 року львівська патрульна поліція затримала чоловіка, який намагався ножем відкрити двері в чужому автомобілі. Як з’ясувалось, це був працівник ЛКП «Муніципальна варта». На місце події викликали слідчо-оперативну групу Шевченківського району. Патрульні встановили власника автомобіля, який написав заяву про спробу проникнення в його автомобіль. У ножа, який знайшли у затриманого, був зламаний кінець. У замку згаданого автомобіля знайшли схожий фрагмент від ножа. Пояснювати свої дії щодо автомобіля чоловік відмовився, а ось за ніж зазначив, що «зламав його, коли відкривав паштет».

У лютому 2020 року працівник Муніципальної варти на очах у своїх двох колег побив чоловіка у центрі міста та бризнув йому в обличчя газовим балончиком. Відео з інцидентом випадковий свідок виклав у мережу, на ньому видно, як чоловік спокійно сидить на лавці на вулиці Сербській, до нього підходять муніципали і один з них вдаряє людину по обличчю. А потім виймає з кишені перцевий балончик і пшикає чоловікові у лице. Спочатку поліцейські кваліфікували такі дії як хуліганство, однак 13 березня оголосили 47-річному львів’янину, працівнику львівського комунального підприємства «Муніципальна варта» підозру за ч.1 ст.126 ККУ (побої і мордування).

І таких випадків за час діяльності Муніципальної варти у Львові можна знайти немало. Виникає питання – кого і що охороняють працівники цього комунального підприємства? І хто має охороняти людей і їх майно від них самих? А також, як вони можуть слідкувати за громадським порядком, якщо систематично стають не лише його порушниками, але й героями кримінальної хроніки?

 

 

ВАРТА НА РАЙОНІ

Загалом, побачити Муніципальну варту у центрі міста, особливо на площі Ринок – звична справа. Що стосується інших районів Львова, де питання безпеки не менш важливі — то муніципали з 2018 року там явище рідкісне. Набагато більше їх знають бабусі, які займаються стихійною торгівлею. Адже, працівники цієї структури регулярно з’являються і виганяють з місць стихійної торгівлі “незаконних продавчинь”. Але вже через хвилин 20-30 жінки успішно повертаються на свої місця, тому такі рейди є здебільшого показовими. Основною особливістю таких інцидентів є те, що муніципали мають право конфісковувати крам у місцях стихійної торгівлі. Але куди діваються конфісковані овочі чи інші продукти далі – невідомо.

“Зазвичай особа відмовляється називати свої дані – таким чином просто вилучаємо товар «по безхозу». За товаром ніхто не приходить – товар списується, оскільки псується” – сказав керівник муніципалів Богдан Міляр в інтерв’ю Zaxid.net.

В жовтні 2019 року працівники львівської муніципальної варти провели один із найбільших своїх рейдів. У ньому взяли участь більше 30 працівників ЛКП, а ще залучили поліцію. Впродовж п’яти годин вони розганяли вуличних торговців. Ще складали на порушників протоколи – про порушення благоустрою в місті та торгівлю товаром невідомого походження у недозволених місцях. Після цього муніципали вилучали товар. Того разу було вилучено 300 кг продуктів.

Також ЛКП «Муніципальна варта» здійснює рейди, під час яких перевіряє господарів та тварин на наявність реєстрації домашнього улюбленця у єдиній базі. На порушників накладають штраф. Тобто це ще один спосіб зрубити бабла.
Щодо реальної діяльності муніципалів у Львові, то учасник АТО Олег Дудок розказує:

«Маєток Садового охороняє 21 (!) муніципал! І ще 8 охороняє його кабінет у міській раді! Така собі «приватна армія» за кошт громади міста».

Також депутат ЛМР Любомир Босаневич порівняв ситуацію у Львові і у Хмельницькому:

«У Хмельницькому є лише 11 (!) «муніципалів», а в нас – понад 300! І у них «Муніципальна варта» не охороняє кабінет мера чи міську раду, а стежить за порядком у місті. Їм навіть штрафи виписують за неякісно виконану роботу. І це нормально. Їхній мер Симчишин вважає, що ця структура ще й прибуток до бюджету має приносити.
Саме тому у червні 2020 року Депутати Львівської міської ради зареєстрували проєкт ухвали щодо ліквідації ЛКП «Муніципальна варта».

Відповідний проєкт зареєстрували депутати Сергій Івах, Ігор Телішевський, Валерій Веремчук, Маркіян Лопачак.
У пояснювальній записці депутати вказали, що на разі нема належного обґрунтування подальшої діяльності ЛКП «Муніципальна варта», а також треба врахувати факт відкритих кримінальних проваджень стосовно протиправних дій працівників комунального підприємства (включно з директором ЛКП та його заступників).

Пропоную львівській спільноті висловити свою думку щодо доцільності існування цього ЛКП. Адже, багато сихівчан та жителів інших віддалених від центру мікрорайонів бачать муніципальну варту лише на недільному променаді площею Ринок. Проте, кожен з нас залишається платником податків і, відповідно, тими, хто фінансує діяльність цієї структури з бюджету міста. То ж чи потрібна Львову Муніципальна варта? Як ви вважаєте?

Стаття створена спільно з Центром економічної стратегії з використанням даних дослідження “Як подолати неефективність комунальних підприємств?”.

ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ:

Zakon.rada.gov.ua – Офіційний вебпортал парламенту України
https://youcontrol.com.ua/ – каталог судових рішень України
https://city-adm.lviv.ua/ – офіційна сторінка ЛМР
https://lv.npu.gov.ua/ – офіційний вебпортал Національної поліції України
https://amcu.gov.ua/ – офіційний вебпортал Антимонопольного комітету України
https://zaxid.net/ – інформаційно-аналітичний ресурс

Тарас Репицький

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ