Сихів монуметальний: невідомі та маловідомі пам’ятники

Опубліковано:
Сихів монументальний, 27 квітня 2018

Фото: Ярослав Тимчишин / “Сихів Медіа”

Про пам’ятники на Сихові зрідка згадують у туристичних путівниках. А його мешканці не завжди знають історію встановлення. У фоторепортажі журналісти “Сихів Медіа” віднайшли невідомі  та маловідомі монументальні історії.

Ми не створювали ТОП, бо у цьому районі вони всі прекрасні. Розпочнемо із самотньої жінки – радянського пам’ятника на Хуторівці, поблизу бібліотеки.

Його встановили на початку 1980, коли будували навколишні багатоповерхівки. До нашого часу збереглася лише її постать: жінка на колінах з припіднятою долонею.

На руці видніються металеві штирі. Старожили вулиці пригадують: колись вона тримала голуба. Ці ж птахи були навколо пам’ятника. А зараз на неї залазять діти.

Козаки на Сихові для поціновувачів автентики. Дерев’яні статуї на вулиці Садибній контрастують із новобудовами поблизу залізничної станції “Сихів”. Однак гармоніюють з однією із найстаріших дерев’яних церков в Україні – церквою Пресвятої Трійці, яка збереглася ще з часів гетьмана козацтва Богдана Хмельницького.

Встановили цих чотирьох козаків у 2012 році на свято Покрови. У 2017 році скульптури підпалили невідомі вандали. Автор статуй – відомий львівський скульптор Антон Вогнедар Лубій розповів, що вони символізують захисників України. 

“Дерев’яні скульптури наближають людей до природи. Вони витесані з природнього матеріалу. На Сихові  є багато озеленених дитячих майданчиків. Після козаків планував разом із місцевими активістами прикрасити їх позитивними анімаціними образами. Можливо, ще втілимо у життя”, – розповів у коментарі “Сихів Медіа” скульптор Антон Лубій.

Єдиного Шевченка на Сихові спершу не планували ставити біля школи-гімназії “Сихівська”. Погруддя лежало нікому не потрібне на Автобусному заводі. Однак,  у 1985 році пам’ятник з’явився на подвір’ї тоді середньої школи № 89. Скульптор – львівський майстер Яків Чайка.

“Погруддя потрапило до нас з ініціативи першого директора. Тоді навіть хотіли присвоїти школі ім’я Тараса Шевченка. Зараз біля погруддя покладають квіти та проводять урочистості у святкові дні”, – розповів у коментарі директор школи Іван Ухніцький.

З нагоди візиту  Івана Павла II, львівські католики вирішили зробити Львову подарунок. Відкрили пам’ятник у річницю візиту Святішого отця у 2002 році на місці його зустрічі з молоддю. Це точна копія скульптури Папи II, яка стоїть у Ватикані.

Автором є всесвітньо відомий канадець українського походження Лео Мол (Леонід Молодожанин). Зараз біля скульптури Святішого розташовано декілька рядів лавочок.

“До Івана Павла II приходять люди просити багато ласк, просити про його заступництво перед Богом. Адже Папа проголошений святим. Він був чоловіком миру та любові. Мені здається, що  його апостольський візит в Україну залишив добрі знаки і благословення для молоді та дітей” – зазначає настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці.

Пам’ятник героям і жертвам Чорнобиля розміщений у сквері на вул. Морозній. Відкрили його на Сихові до Дня ліквідаторів десять років тому. Саме цю частину району, після аварії на атомній електростанції, зайняли переселенці із зони відчуження.

Подружжя архітекторів Світлана та Володимир Зотових. Про бачення пам’ятника очима митця “Сихів Медіа” розповів його скульптор – Володимир Федорченко.

“Символізм цього пам’ятника очевидний. Постать ліквідатора огортають крила, подібні до саркофага. Адже самопожертва цих людей захищає нас відтоді і дотепер. Одна рука тягнеться до розірваного атома, як символу ЧАЕС”, – зазначив скульптор Володимир Федорченко.

Фото: Ярослав Тимчишин / “Сихів Медіа”

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ