Сихівські мурали – окраса району чи вандалізм?

Опубліковано:

Фото: Максим Скленар і Юлія Бойчук

 

Мурали – це вид малярства, який виконується на стіні або штукатурці різноманітними видами фарб.
Муралізм почав стрімко поширюватись з Мексики і відгримів ще 1980-х, проте зараз він набирає обертів у країнах Східної Європи.

І ми є цьому свідками. Майже не щомісяця ми чуємо про відкриття нового муралу. Спочатку це були роботи які стосувались політичних тем чи класової рівності (оскільки у 20 ст. ця тема гостро сприймалась і була у всіх на слуху), то зараз ми бачимо тенденцію на більш позитивні заклики. Мурали еволюціонували з вандалі стичного розмальовування стін в справжнє мистецтво, яке до вподоби всім, особливо тоді, коли молоді художники дають фасадам старих будівель друге життя, перетворюючи їх на артоб’єкти.

 

На Сихові мурали почали набирати популярності зі славнозвісного муралу, який стрічає людей на з’їзді з мосту, по вулиці Сихівська. Міська рада, звернувшись до керівництва академії мистецтв, вирішила замалювати мурал зі зображенням голуба миру і космонавта у межах декомунізації.

Однак, у відділі мистецтва ХХ століття Львівської національної галереї мистецтв заперечили і наголосили, що робота дуже професійна. Зберегти мурал порадив також колишній заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів. У підсумку серп і молот зафарбували, зберігши малюнок.

 

 

З того часу Сихів почав цікавити молодих художників які шукали найкращі місця для своїх робіт. Так почали з’являтись різнокольорові мурали по всій території масиву, даючи художникам місце для втілення будь-яких ідей, а мешканцям району – оживлення старий будівель та справжніх витворів мистецтва прямо під вікнами помешкань.

 

 

Попри те, що мурали почасти викликають негативну реакцію чи сприймаються як вандалізм, їхні функції є досить важливими.
По-перше, вони сприяють підвищенню привабливості місцевості та її естетизації – погодьтесь, різнобарвні малюнки виглядають значно яскравіше за однотонну сіру стіну й частіше привертають увагу та стають локацією для цікавих фото.

Візуально такі зображення роблять житловий масив чи індустріальну зону більш комфортними.

По-друге, віднедавна стріт-арт став легітимною частиною міського простору і таким чином допомагає молодим художникам заявити про себе й набути популярності.

 

 

Також мурали нерідко стають просторовими орієнтирами, коли серед безлічі одноманітних будинків треба відшукати щось потрібне чи прийти на зустріч. А ще настінні малюнки можуть підкреслювати особливість певної місцевості.

Наприклад, після карантину в рамках проєкту «Про що говорять вулиці Сихова?» будуть створені 5 муралів з зображеннями відомих діячів, на честь яких названі деякі вулиці Сихова. Тож тепер вулиці Довженка, Кавалерідзе, Антонича, Стуса й Хоткевича стануть більш впізнаваними.

Якщо організаторам вдасться зекономити трохи коштів, то таких арт-об’єктів буде ще більше.

 

Максим Скленар і Юлія Бойчук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Потяги на Старому Сихові ходять, а людям зась?

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ