Як поводитися з друзями-спойлерами?

Софія Кос

Опубліковано:

Чому люди поширюють зайву цікаву інформацію про фільми та серіали. Як уникнути спойлерів від друзів – власний досвід. Хто з акторів найбільший суцільний спойлер. Та як це поняття потрапило у кінематограф та літературу.

Для любителів кіно є найбільші три страхи, на мою думку: не встигнути піти в кінотеатр на прем’єру до кінця прокату, розчаруватися через невдалу роль в улюблених акторах та завчасно дізнатися будь-що про фільм, а що ще найгірше, про серіал. Зрозуміло, що це мова про спойлер. Як пише «свята Вікіпедія»: «це інформація про книгу, фільм, музичний альбом тощо, яка розкриває сюжет ще до особистого ознайомлення з предметом уваги й тому може зіпсувати враження від твору». А якщо в перекладі з англійської, то спойлерити (to spoil) дорівнює псувати настрій та отруювати чужі майбутні враження.

Українською мовою це поняття називають «розбовк», «плескіт», «вибрех», «псувка» та ін. Ось якраз за цими чотирма синонімами можна розібратися в причинах, чому люди спойлерять (за моїми власними спостереженнями).

1. Розбовк. Походить від дієслова розбовкати, що без відхилень означає розголошувати якісь відомості, таємниці та інші деталі чого-небудь. Зазвичай нам притаманно у пориві ейфорії та радості від чергової вдалої серії улюбленого серіалу втратити владу над потоком думок. Через це відбувається момент, коли людина, сама того не контролюючи, може розбовкати кінцівку чи особливий момент. У такому випадку ми не маємо підстав сердитися на свою подругу чи друга. Навпаки, краще порадіти, що ви настільки близькі люди одні одному, а спойлеру не придати значення і намагатися забути.

2. Плескіт. Тут все зрозуміло: плескали язиком – говорити зайве. Якщо Ваш компаньйон випередив Вас у перегляді серіалу, і за горнятком кави не віддає належне своїм можливостям тримати язика за зубами, тоді розмова про враження від стрічки може перетворитися на плескіт. Ця риса частково рівняється до неконтрольованих дій: людина не розуміє, що її слова можуть мати таємну інформацію особисто для Вас. А як уникнути цього прочитаєте далі.

3. Вибрех – від дієслова вибріхувати, що іншими словами найбільше означає діставати брехнею. Цей вид спойлеру навіть я часом практикую. Головна мета цього нехитрого задуму – збити з пантелику, розказати фальшивий спойлер, хоч і дуже схожий на правду. Аби кінцівка якогось фільму для глядача стала ще більш неочікуваною, ніж він того чекав після чергового вибреху товариша. Я, на правду, люблю такі авантюри проводити. Але спойлер: при використанні такого безневинного ходу можна втратити авторитет серед друзів (лише до того часу, коли вони не переглянуть фільм до кінця самі).

4. Псувка – це вид спойлеру, який більше описує стан людини, яка почула завчасно що-небудь. «Просто супер, мені щойно зіпсували перегляд фільму», – приблизно так можна уявити цей стан. Тут вже немає обурення, що розповіли половину сюжету, тут вже спокійне прийняття того, що перегляд вже не буде таким охочим. Псувка більше притаманна соціальним мережам, коли блогери в перший день прем’єри вихваляються, що подивилися вже від початку до кінця усе. А різні сторінки публікують нарізку якихось кульмінаційних моментів, як от загибель усіх грабіжників у серіалі «Паперовий будинок» (якщо Ви ще не дивилися останній сезон, то це мій черговий вибрех).

Гаразд, ми вже знаємо теорію, тепер треба розібратися з тим, як уникати цих кіношних казусів в оточенні друзів.

Як діяти, коли друг/подруга постійно спойлерить?

Перше, що потрібно знати: не треба ні з ким сваритися. Вашу дружбу можна врятувати! З моїх рекомендацій можу виділити одну чесну і найдієвішу й одну хитру.

 – Дивіться фільми й серіали разом, паралельно, день у день. Завдяки такому тандему на дозвіллі Ви отримаєте повну безпеку від спойлерів і суцільне задоволення від перегляду, обговорення та спільного очікування чогось наступного. Це буде чесно, справедливо та надійно.

Але буває, що погляди і вподобання у друзів різні. Неможливо змусити полюбити когось фентезі, а когось розлюбити мелодрами. Тоді на допомогу прийде хитромудрий варіант.

– Не розповідайте раніше часу про серіал, який Ви почали дивитися, або фільм, який плануєте переглянути. Є гарний вислів «Мовчання – вівтар Обережності» (філософ Бальтасар Грасіан-і-Моралес). То чому ж не бути обережним і не вберегти себе від небажаних спойлерів? А коли прийде час, розповісте про стрічку і обговорите усе разом.

Джерело: @mcu_memes_overly

Ми своїх улюблених акторів теж часто вважаємо, можливо, не друзями, але принаймні однодумцями. Тож і самі вони можуть розбовкувати щось важливе і невідоме. Але їхні спойлери набувають дуже великої сили і деколи масштабу катастрофи для фанатів Людини-павука, тому що роботи з їхньою участю ще навіть не вийшли у світ. Як можна здогадатися, найвідоміший актор, який не може викорінити свою любов до неусвідомлених спойлерів – це Том Голланд.

Найбільше таких витівок пов’язано саме з низкою фільмів Marvel, зокрема «Месники» й «Людина-павук», де він грає головного героя – Пітера Паркера. В мережі нелегко знайти відео з інтерв’ю Тома та його колег, де ті всіляко намагаються передбачити спойлери і зупинити актора.

До Тома Голланда приєднується й актор Marvel Марк Раффало, який у програмі «Good Morning America» («GMA» інтерв’юер Дон Чідл) чітко розповів про трагічний фінал фільму «Месники: Війна нескінченності». Хоча крім цього випадку в арсеналі Марка є ще декілька псувок.

Історичний факт: слово «спойлер» почали пов’язувати з кінематографом чи літературою навесні 1971 року, коли автор журналів та сценарист Дуглас Кенні опублікував у своєму гумористичному журналі «National Lampoon» матеріал під назвою «Spoilers». У ньому він розкрив усі сюжетні повороти багатьох популярних творів – від книг Агати Крісті до фільмів Альфреда Хічкока та Орсона Уеллса. Сам Кенні назвав свою статтю «спойлером», який допоможе глядачам та читачам «зберегти час та гроші».

Софія Кос

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ