Сихівські мурали – урбаністичне мистецтво на стінах району

Опубліковано:

Мурали давно стали невід’ємною частиною багатьох великих міст та окрасою схожих між собою будинків. Сихівський район Львова має багато схожих будинків, а тому мурали стали окрасою та способом зробити багатоповерхівку унікальною пропри стандартну архітектуру.

На Сихові муралів не надто багато та всі вони різняться між собою – одні схожі на справжні картини, інші відносять до сучасного мистецтва чи графіті. На будинках, інженерних будівлях, мостах, школах і садочках. Пропонуємо вам путівник по муралам Сихівського району, багато з них стануть у нагоді, якщо ви шукаєте незвичне полотно для фотосету чи просто захочеться здійснити незвичну прогулянку цікавими місцями.

“Таким урбаністичним районам, як Сихівській цього справді бракує. Мурали можуть відображати історію і ставати її частиною. Ще з 2013 року, разом з колегами та в діалозі міською владою ми стараємось поширювати культуру муралів в нашому районі. І вже незабаром у нас буде новий мурал присвячений митрополиту Шептицькому, з нагоди 155-річниць від дня його народження, а також серія інших муралів від громадських організацій та в співпраці з бізнесом. А сьогодні запрошуємо наших читачів ознайомитись з муралами, що вже намальовані», – розповів Тарас Репицький, голова ГО СихівМедіа.

Завдяки муралам мости стають не такими сірими, чи не так? Принаймні сихівський міст на вул. Луганській засяяв новими барвами в 2017 році. Малюнок нанесли у рамках графіті-фестивалю “Алярм”.

2018 рік можна вважати роком створення чималої кількості муралів у Сихівському районі. Ось і цей, на вул. Драгана, 10, створено українськими та польськими художниками у рамках найбільшого графіті-фестивалю України «Алярм» за підтримки СихівМедіа.

«Починаючи з 2015-го року графіті-фестиваль “Алярм” мандрував по Львову та його стінах. В 2018-му, нарешті, добрався до Сихова. Кожного року нові стіни перетворювалися на полотна для десятків художників і нарешті Сихів був готовий запросити їх у гості», – розказує Тарас Довгалюк, організатор фестивалю.

У самому серці Сихова теж знайшлося місце для муралів – на вул. Червоної Калини, 68. Біля поліклініки №4 та Сихівського відділу поліції. У 2018 році графіті-фестиваль «Алярм» знову побував на Сихові і створив ці малюнки за підтримки СихівМедіа у 2018 році.

«Поруч із будівлею сихівської районної адміністрації стояла технічна споруда, на якій час від часу з`являлися написи, стіни заростали кущами, і взагалі вона справляла гнітюче враження. Буквально за три дні територія навколо споруди була розчищена та з допомогою риштувань розфарбована найкращими графіті-художниками України. Було розписано кілька сотень метрів квадратних стіни у кілька поверхів. І навіть цього було замало і довелося залучати додаткові поверхні для охочих подарувати яскравий стиль мешканцям міста. Поряд ми знайшли дві бойлерні, що занепадали у житлових дворах. На два дні ці три об`єкти перетворилися на атракцію для одноманітних міських пейзажів. Після завершення фестивалю, коли всі розійшлися, а риштування були розібрані – графіті-полотна перетворилися на візуальні домінанти навколишнього середовища. Це, мабуть, найкращий приклад співпраці вуличного мистецтва із урбанізованим середовищем за всі роки фестивалю», – говорить Тарас Довгалюк.

Якщо ви захоплюєтесь сучасним баченням мистецтва, радимо поглянути на мурал на вул. Гната Хоткевича, 14. (Дата створення – 2018 рік, мурал намалювали під час графіті-фестивалю «Алярм» за підтримки СихівМедіа).

Чи не найвідоміший сихівський мурал із зображенням щасливих і безтурботних дітей на стіні житлового багатоквартирного будинку на вул. Чукаріна, 22 у 2013 намалювали шестеро художників з різних міст України за сприяння управління молоді, сім’ї та спорту і Сихівської районної адміністрації. Фінансування здійснювалось Міжнародним благодійним фондом Костянтина Кондакова.

У 2017 році на вул. Чукаріна, 3 на стіні ліцею «Оріяна» реалізували ось такий проєкт, в якому поєднались елементи вишивки, силуети дітей, зображення книги і сови як символів мудрості. Мурал створив молодий львівський художник Тарас Маляр за підтримки Інституту суспільних ініціатив та громадських організацій «Час Справедливості» та «Сихів Медіа» в рамках стратегії «Кольоровий Сихів».

«Ми реалізували проєкт цього муралу, як подяка випускників ліцею цьому навчальному закладу та з метою трішки прикрасити мікрорайон й наповнити його новими барвами», – зазначає Тарас Репицький, випускник «Оріяни».

У багатьох львів’ян Сихів асоціюється з сімейним районом, тож не дивно, що нещодавно тут з’явився ось такий мурал лев’ячої сімейки. Досить атмосферно, правда? Це вулиця Скрипника, 23, на стіні інженерної будівлі біля дитячого майданчика. Малюнок реалізовано за підтримки мешканців вулиці.

«Мій чоловік та я хотіли зробити гарний простір біля дитячого майданчика для нашої доньки та її друзів. Так виникла ідея намалювати мурал», – розповідає Марина Войтюк, активна мешканка.

Цікаво, яким Сихів був у 80-их? Тоді вам до муралу на вул. Сихівській, 2 біля іскрівського моста. Його хотіли замалювати в межах декомунізації, проте у відділі мистецтва ХХ століття Львівської національної галереї мистецтв наголосили, що робота дуже професійна, тому й вирішили її залишити.

А ці мурали розташовані на вул. Сихівській, 25А і вважаються порівняно старішими, як і попередній. Тож, якщо хочете побачити веселку не лише після дощу, — вам до мікрорайону «Іскра».

Ось такий тематично літній мурал намальовано на стіні Дитячого центру туризму, спорту та екскурсій на вул. Чукаріна, 9 – саме те, що потрібно для тих, хто хоче отримати натхнення для подорожей. Хлопчика створили лише 3 роки тому, у 2017.

На території цього ж центру і, власне, за його ініціативи, створено ось таку панораму з найвідомішими архітектурними пам’ятками Львова. Втомились від одноманіття сихівських будівель, а в центр міста їхати далеко? Тоді вам точно сюди!

Стіну Дитячої школи мистецтв №5 на вул. Хуторівці, 28 прикрашає фреска «Відродження», створена в рамках проекту Стінart під час фестивалю «Французька весна» у Львові 2014 року. Високе мистецтво, сонце і пастельні спокійні тони – можливо, це ще одна локація для незвичного фото?

Окремого захоплення заслуговують графіті, намальовані на мурі вздовж колії, їх тут десятки. Тож легко можна влаштувати собі прогулянку й роздивитися їх усіх.

Для чого йти в дорогі ресторани, коли є такий незвичний мурал на просп. Червоної Калини, 105? Імпровізований столик з вазою квітів та звучним кріселком, а збоку сквер Гідності.

На вул. Стрийській, 45 зі стіни будівлі на вас споглядатиме ніжне жіноче обличчя – ще один орнаментований різнокольоровий мурал.

На вул. Стрийській, 79 можна знайти ще один мурал. Чимось нагадує мультфільм, правда?

Художник Тарас Маляр розповів трохи про те, як створюють мурал:

«Те, що аерозольні фарби можна наносити на будь-яку поверхню, то це не означає, що так потрібно робити завжди!  Ці типи лакофарбового матеріалу, на акриловій основі чи алкідній і тд, розроблялись  в першу чергу як захист металу від корозії. Якщо художнику потрібно малювати мурал, то він зобов’язаний спершу знайти всю необхідну інформацію по типу штукатурки і фасадної фарби, по тій стіні, на якій буде створюватись мурал.

Наприклад, якщо мурал хочуть створювати на фасаді, де стіна була утеплена мінеральною ватою, то це значить, що фарби по фасаду використовували на силікатній або силіконовій основі, тому що даний фасад має процес парообміну, тобто стіна дихає. Коли нанести малюнок балончиками на такий фасад, то закриваються пори, так як цей тип ЛФМ плівкоутворюючий і приблизно за 2-3 роки пари які мали вийти з фасаду будуть виштовхувати малюнок, який малювався аерозольними фарбами, таким чином малюнок разом із штукатуркою  почне розвалюватись. Значить, потрібно використовувати той тип фарби, яким фарбувався фасад. Якщо ж фасад утеплювався пінопластом, то по таких фасадах можна в принципі використовувати різні типи фарби».

Сучасне мистецтво не знає кордонів і обмежень, і ми сподіваємось, що вже незабаром нам треба буде писати другу частину цієї статті й радіти, що наш Сихівський район стає кольоровим та цікавішим для мешканців й туристів-мисливців за муралами.

А також пропонуємо вам карту муралів, про які ми розповіли вище.

Юлія Бойчук, Катерина Богуславець, Тарас Репицький

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Сихові активісти закликають до прибирання «Бетонки»

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ