спецпроєкт “ОСББ 1.2.3”
ОСББ – це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке покликане спростити управління та використання майном.З кожним роком все більше будинків вирішують перейти на цей спосіб керування, проте багато хто й досі довіряє ЛКП. Сьогодні Іванна Іськів, яка вже чотири роки керує ОСББ свого будинку на Сихові й створює управляючу компанію, розповість про свій досвід та основні переваги такого управління.
– Розкажіть трохи про себе, пані Іванно, та ваш шлях голови правління ОСББ.
З 2017 року я є головою правління ОСББ “Оселя – Довженка, 14” на вулиці Довженка. Наш будинок збудовано у 1982 році, він панельний і до створення ОСББ перебував на обслуговуванні ЛКП. Окрім прибирання території та усунення аварійних ситуацій, воно нічим не займалося, у той час, як складова тарифу зростала. На той час термін експлуатації нашого будинку був 36 років. Інженерні мережі (труби холодного й гарячого водопостачання, теплопостачання, електромережа) та дахове покриття повністю зносилися, каналізаційна мережа прогнила й почала текти просто в підвал, а вікна місць загального користування потребували повної заміни, бо становили небезпеку для мешканців. Більше того, конструктивні елементи будівлі відлітали, шви між панелями були неякісними, через що протікала вода та з’являвся грибок у квартирах. Співвласники будинку створили ініціативну групу й вирішили змінити організацію правління, тож почали роботу над створенням ОСББ.
На установчих зборах було затверджено правління, статут, назву, а також надано повноваження голові для реєстрації. Тоді мене й обрали головою правління.
За останні 4 роки наш будинок став справді кращим – ми зробили капітальний ремонт покрівлі, замінили загальну каналізаційну трубу, труби холодної води й крани, оновили прибудинкові хідники бруківкою та за кошти районного бюджету повністю замінили дощову каналізацію.
– Як ваше ОСББ користується перевагами спеціальних міських програм?
Наше ОСББ є учасником проєкту “Енергоефективний район Львова”, що виконується німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ (GmbH) за доручення уряду Німеччини у співпраці з ЛМР. Участь у цьому проєкті передбачає термомодернізацію за програмою “ЕНЕРГОДІМ” Фонду енергоефективності. У її комплексний пакет входить: встановлення індивідуального теплового пункту, заміна тепломереж, труб холодного й гарячого водопостачання, заміна вікон місць загального користування та вхідних дверей, встановлення тамбору, утеплення горища, підвалу та фасаду, зароблення швів. Внаслідок реалізації цього проєкту ми отримаємо красивий оновлений будинок, а термін його експлуатації збільшиться на 50 років.
На Сихові вже є кілька таких будинків. Спостерігаючи за нашими змінами, сусідні будинки почали звертатися до мене за допомогою у створенні ОСББ. Мене запрошували на збори, де я розповідала про свій досвід, допомагала оформлювати протоколи зборів, готувала кошторис, статут, обирала компанії для послуг.
– Що допомогло вам освоїти такий напрямок роботи, як управління будинком?
Для того, щоб бути фаховим менеджером і управителем, я пішла на курси й одержала посвідчення управителя житловою нерухомістю, а також пройшла атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії менеджера (управителя) житлового будинку(групи будинків), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.201 №1010. Крім того, курси проєктного менеджменту, щоб отримати свідоцтво про «Супровід для програми «Енергодім». Також беру участь у тренінгах, семінарах, круглих столах.
Завдяки моєму успішному керуванню та прагненню до змін почали з’являтися пропозиції від інших будинків брати їх у керування. Тож я вирішила створити свою управляючу компанію, адже наш житловий фонд занепадає, у будинків закінчується термін експлуатації, вони не є енергоефективними, а прибудинкова територія перебуває у жахливому стані. Я хочу, щоб Сихів став привабливим, безпечним та комфортним для проживання.
– Якими є переваги створення ОСББ?
Мешканці будинку, що обирають ОСББ, справді мають багато переваг:
- вони стають власниками майна та приміщень загального користування в будинку;
- мають можливість створити власну управлінську структуру для вирішення проблеми утримання будинку;
- можуть покращувати фізичний стан будинку та умови проживання в ньому;
- отримують механізм для розв’язання проблем спільного проживання;
- обирають підрядників для поліпшення якості утримання будинку й скорочення загальних витрат;
- контролюють використання видатків на утримання будинку та прибудинкової території;
- можуть здавати в оренду місця загального користування з метою отримання прибутку для компенсації витрат.
Співвласники будинку самостійно формують свій бюджет, визначають внески на утримання будинку, затверджують кошторис, заплановують наперед заходи щодо ремонтів і модернізації (наприклад, установлення систем енергозбереження). Також мають можливість скористатися місцевими й державними програмами підтримки ОСББ.
– Що думає оточення про вашу керівну посаду?
Успіх будь-якої справи, підприємства, організації, компанії чи бізнесу багато в чому залежить від того, наскільки грамотно діє його керівник. Причому, ця грамотність дій стосується всього: і прийняття будь-яких професійних рішень, і організації робочого процесу, і створення доброзичливої атмосфери в колективі. Тому не дивно, що навколо керівної посади завжди розгортається чимало дискусій. І одне з найбільш поширених питань – стать начальника.
– Як розвіяти міф, що жінка не може бути керівником?
Жінка так само, як і чоловік, має доступ до освіти та до різного роду інформації. Якщо вона обирає керівник шлях, то чому б ні, це ж її вибір. Так, поєднувати складно, потрібна допомога зі сторони. Проте, якщо правильно розставити пріоритети й залучити тих, хто тобі допоможе, усе можливо.
– У чому, на вашу думку, жінка-керівник краща?
Жінка завжди думає про майбутнє, і насамперед – майбутнє своїх дітей. Ми більш точно розуміємо, чого хочемо, як це зробити та яким повинен бути результат. Ми не боїмося змін і спокійно на це реагуємо, готові пробувати щось нове, вчимося, аналізуємо, плануємо, розставляємо пріоритети й креативно мислимо. Натомість чоловіки більше за стабільність, люблять бути впевненими у завтрашньому дні. Однак, у багатьох країнах Європи уряди очолюють жінки і, як бачимо, доволі успішно.
– Що можете сказати жінкам, які теж хотіли би керувати ОСББ?
Хочу дати декілька рекомендацій з власного досвіду. Якщо ви розумієте, що ця галузь вам цікава, ви хочете розвиватися, готові приділяти цьому час, пробуйте. Коли вас критикують, це означає, що ви на правильному шляху. Маргарет Тетчер казала: «Будь-яка жінка, яка розуміє, як вести господарство, наблизиться до розуміння того, як керувати країною». Робіть те, до чого прагнете саме ви.
Юлія Бойчук
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Є питання: як переобрати голову ОСББ