ІТП — коли мешканці самі вирішують наскільки тепло має бути в будинку

ІТП
Опубліковано:

Фото: УНІАН

 

Спецпроєкт “ОСББ 1.2.3”

Щосезону ми чуємо багато нарікань мешканців багатоквартирних будинків на те, що у їх квартирах надто холодно, або ж навпаки – неймовірно спекотно. І так, що доводиться відчиняти кватирки чи цілі вікна навстіж зимою, щоб хоч якось зробити температуру в кімнатах комфортною. При тому вони змушені сплачувати за усе це «зайве тепло» і це викликає невдоволення. Одним з сучасних виходів з такої ситуації є модернізація будинку за допомогою встановлення ІТП.

ІТП (Індивідуальний тепловий пункт) – це набір обладнання, яке дозволяє регулювати температуру у конкретній багатоповерхівці відповідно до потреб і бажань мешканців, не зважаючи на те, що тепло будинок отримує централізовано. Простіше кажучи, за допомогою ІТП мешканці можуть вирішувати скільки градусів буде у квартирах будинку, хоч тепло і надалі поступатиме із центральної котельні, а також це дозволить оптимізувати витрати на теплоенергію.

Особливо це зручно для ОСББ, бо воно отримує можливість регулювати затрати на обігрів будинку. Звісно, для того, щоб оптимізувати теплообігрів будинку необхідно спочатку модернізувати його тепловитрати. Зокрема, це стосується утеплення фасаду, даху, підвалу, заміни вікон, дверей. Саме такі дії дозволяють істотно зекономити на опаленні. ІТП дає можливість регулювати постачання та розподіл тепла у самій будівлі. Адже ми маємо випадки, коли централізовано до будинку подають надмірну кількість тепла. Саме в таких випадках усі нововведення по ущільненню і утепленню будинку зовсім не допомагають. Сихівський район, який у більшості своїй складається з багатоповерхівок, часто стикається з проблемами, що пов’язані з централізованим теплопостачанням. Тому ІТП можуть стати оптимальним рішенням для багатьох будинків району.

 

 

У 2013 році Львівська міська рада, ЛМКП «Львівтеплоенерго» та ЄБРР підписали кредитний договір для реалізації проектів модернізації інфраструктури теплопостачання у м. Львові. За цим договором до 2022 року заплановано встановити 409 ІТП у Львові, у будинках Сихівського району. На поточний момент уже встановлено 168 ІТП. Підрядною організацією AXIS INDUSTRIES (Литва) здійснено поставку обладнання ІТП ще для 78 будинків. Підрядник розпочав виконувати будівельні роботи в підвальних приміщеннях будинків для монтажу обладнання. Також продовжуються роботи з монтажу ІТП.

Обладнання ІТП,  яке монтують у підвалах будинків Сихова, привозять до Львова модулями і вже в цеху підрядна організація його збирає, доставляє на адреси будинків, де їх будуть встановлювати. Почерговість і можливість встановлення ІТП у кожному з будинків залежить від того, як швидко його ОСББ чи ЖЕК підготували необхідну документацію. За словами Іванни Іськів, голови одного з сихівських ОСББ, затримки часто зумовлені тим, що ЖЕКи часто недбало ставляться до інформування мешканців про можливість встановлення ІТП та не надають інформації, що саме для цього необхідно. Тому роботи у багатьох будинках суттєво відтерміновано.

«Обладнання ІТП, яке планують встановити у Львові німецького виробництва.  Воно знівелює таке поняття, як опалювальний сезон, і мешканці матимуть тепло в будинках, коли забажають».

Отже, як це працює?

ІТП – це технічний комплекс пристроїв, які приєднують до системи опалення, гарячого водопостачання, вентиляції будинку до тепломережі. ІТП має регулятор потужності, що складається з комплексу пристроїв, зокрема, електронного регулятора температури до якого під’єднані датчики – на зовнішній стіні будинку (найчастіше, північній) та температури теплоносія, який поступає до системи теплоопалення. Електронний регулятор аналізує показники цих датчиків та автоматично регулює подачу необхідного тепла до будинку. Після монтажу ІТП вводять в експлуатацію. Цим опікується спеціальна комісія, яку організовує підприємство — монтажник, та до складу якої входять: проектувальник, представники теплопостачальної організації, та представники Держенергонагляду. При позитивному висновку комісія складає акт готовності ІТП та дозвіл на його експлуатацію.

 

 

Якими бувають ІТП?

ІТП бувають різними, з різною комплектацією в залежності від кількості контурів систем теплоспоживання (опалення, ГВП, вентиляція) та приєднаною потужністю. Контури опалення також за схемою приєднання діляться на залежне і незалежне. При тому, зараз унормовано те, що у будинки висотою понад 12 поверхів приєднують лише за незалежною схемою із застосуванням теплообмінників. Будівлі висотою нижче 12 поверхів мають можливість вибирати тип приєднання.

Основні функції ІТП

  1. Підтримка нормативних показників тиску теплоносія
  2. Регулювання відпуску тепла в системи опалення, вентиляції
  3. Подача гарячої води в систему водопостачання будинку

Які переваги ІТП?

  • Незалежність будинку від проблем центрального опалення
  • Низька аварійність через компактність використання
  • Нижчий рівень витрат на будівництво та утримання трубопроводів
  • Можливість самостійно налаштовувати постачання тепла до будинку
  • Прозорий механізм оплати без усереднених значень за теплоенергію

Хто і як управляє ІТП?

На першому етапі після встановлення ІТП повстає питання про те, хто буде обслуговувати систему. Звісно, співвласники ОСББ матимуть доступ. Проте, при неправильній експлуатації ІТП може не видавати потрібного результату, а самовільне регулювання без відповідної кваліфікації може призвести до поломок у системі. Тому до налаштування і обслуговування роботи ІТП варто залучати фахівців.

Ще одним питанням повстає вибір між ручною і автоматичною регуляцією роботи ІТП. При ручній регуляції, коли з метою економії в ОСББ можуть примусово знижувати подачу тепла, то у деяких квартирах будинку мешканці можуть відчувати дискомфортну температуру. Так як не усі квартири отримають достатньо тепла. Натомість автоматичне регулювання завдяки інтелектуальним датчикам та точності автоматичних розрахунків у процесорі системи дозволяють уникнути таких ситуацій.

Основні параметри роботи ІТП будинків Сихівського району будуть виведені на центральну диспетчерську «Львівтеплоенерго», яка контролюватиме їх роботу. Однак, за бажанням мешканців, буде проведено навчання для визначеного представника будинку, який зможе виконувати прості дії з регулювання параметрів, перепрограмування ІТП тощо. Застаріла система теплопостачання не дає можливості регулювати кількість теплової енергії. Подача теплової енергії залишиться централізованою – генерація відбуватиметься від котелень чи ТУЦ, але мешканці отримую можливість регулювати все у себе в будинку за допомогою найсучаснішого обладнання. При цьому запланована економія становить 35-40%. Однак, щоб досягнути максимальних показників економії споживання енергоносіїв не достатньо встановлення ІТП – будинок необхідно повністю модернізувати. В нормативній базі все чітко прописано, що повинно бути в ІТП, в якій кількості, де розташовано, Тому представникам будинків варто ознайомитись відповідними ДБН, принаймні на початку процесу термомодернізації, і більшість питань зникне.

Після встановлення перших ІТП у будинках Сихівського району мешканці зіткнулися з тим, що не отримали очікуваної економії. Більш того, цифри у платіжках стали ще більшими. Такі проблеми, за словами Іванни Іськів, можна пояснити тим, що у цих будинках немодернізовано систему опалення, зокрема: не встановлені балансувальні крани, на вертикальній розводці не встановлені байпаси, неутеплені трубопроводи системи теплопостачання в місцях загального користування (підвали, горище, сходові клітки), несанкціоновані врізки в систему опалення і гарячого водопостачання. Ці аспекти в тому чи іншому сполученні не дають змоги економити.

 

 

Ось що говорить про таку ситуацію сихівчанин, депутат ЛМР Ігор Шолтис:

«Встановлення ІТП за замовчуванням має покращувати ситуацію в будинку з подачею тепла, адже основна перевага ІТП – це можливість регулювання подачі тепла самими мешканцями. Проте, ми так і не знайшли цю перевагу, адже ІТП у нашому будинку був встановлений без належного інформування жителів і без визначення відповідальної за регулювання тепла серед мешканців людини, яка мала пройти відповідні навчання. Натомість про існування ІТП ми вже дізналися зі своїх платіжок, які налічували великі суми через відсутність відповідальних за регулювання тепла. Коли нам вдалося створити ОСББ, то питання комунікації з “Львівтеплоенерго” і подальше регулювання теплоносія самим головою ОСББ вирішилося одразу. На сьогодні ми користуємося сильними сторонами ІТП, проте питання відшкодування коштів за попередні місяці залишається відкритим».

Як свідчать користувачі та досвід – встановлення в будинку ІТП несе дуже багато переваг для мешканців. Адже, при правильній модернізації необхідних елементів у структурі енергозбереження та компетентному управлінні тепловим пунктом, економія на опаленні становитиме 30-40%. Якщо врахувати, що у нас холодні місяці становлять більш ніж половина року, то це стає суттєвим і для бюджету кожної сім’ї і для підрахунків енерговитрат по будинку загалом. Окрім того, мешканці будинку самі вирішують, коли їм починати і коли закінчувати «опалювальний сезон», а також, яку температуру вони хочуть мати у своїх оселях.

 

 

Усі ці та інші питання дуже просто узгоджувати, якщо у будинку створено ОСББ. Адже саме на зборах мешканців можна визначити відповідальну особу, яка буде слідкувати за діяльністю ІТП, а також вносити корективи в його роботу при потребі. Наприклад, підвищуючи чи знижуючи «градус тепла», який надходить до квартир у залежності від погоди. Окрім того, усі «опалювальні» проблеми вирішуються надзвичайно швидко і оперативно, адже відповідальна особа є вашим сусідом і ви завжди можете обговорити необхідні питання на зборах ОСББ чи навіть у вайбер-чаті вашого будинку.

Отже, як бачимо – дуже важливими чинниками у реальній економії від встановлення ІТП є модернізація будинку та визначення відповідальної особи за моніторингом роботи теплового пункту. Створення ОСББ майже автоматично врегульовує обидва питання, адже мешканці будинку мають змогу за допомогою спільного фонду вкладати кошти в енергомодернізацію, будинок може брати участь у програмі «Енергодім» та інших грантових програмах по фінансуванню модернізації будинку, а також доволі просто встановити відповідальну за регулювання ІТП особу серед мешканців будинку.

Катерина Цибулько

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На вул. Стуса силами ОСББ висадили нові клени.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ