Сихів. Історія виборів мажоритарників

Опубліковано:

Сихів. Історія виборів мажоритарників

Уже 21 липня свідомі та активні жителі Сихова на позачергових виборах будуть обирати свого представника у Верховну Раду Україну.

Сихів.Медіа пропонує згадати, кого обирали від 115 округу, до якого належить наш район, м. Винники та частина Личаківського району.

Впродовж нашої порівняно недовгої, проте багатої на події процедури волевиявлення на парламентських виборах, кількість та межі округів доволі часто змінювались. Зміни залежали від закону про вибори, до якого вносились правки, та який і надалі є недосконалим, на думку багатьох експертів та представників народу.

Вперше за мажоритарною системою вибори відбулися 1994 року, однак окремі округи не отримали народних обранців. Змінити це вдалося вже у 1998 році, коли вперше був обраний представник нашого округу. Після чергових змін, що прийняли до виборчого законодавства 2002 року, округи отримали зрозумілі кордони за територіальною ознакою. Парламентські вибори в 2006 та позачергові 2007 відбувались за пропорційною системою, що означало боротьбу лише на багатомандатному окрузі, іншими словами — голосування відбувалось лише за партії. Багатостраждальний закон про вибори вкотре зазнав змін і на виборах 2012 року, знову повернулись до змішаної системи. У 2014 році змін не було, як і в «чергових» позачергових виборах 2019 року, що знову нададуть нам змогу делегувати кандидатів від Сихова, м. Винники та Личаківського району до Верховної Ради.

 

Першопрохідцем мажоритарної системи став уродженець Львівської області, Роман Шмідт, який в 1998 році переміг свого опонента Володимира Швеця, здобувши ледь не вдвічі більше голосів.

На момент кандидування п. Шмідт був заступником голови Львівської обласної державної адміністрації та членом популярної тоді партії Народний Рух України, що діяла під керівництвом легендарного В’ячеслава Чорновола. Однак, пробувши в парламенті всього два роки, п. Роман припинив свої депутатські повноваження 16 лютого 2000 року. Причиною тому було його призначення заступником Міністра аграрної політики України, і на посаді якого Шмідт пробув довгих 8 років, аж до 2 березня 2010 року, здійснивши значний внесок у розвиток аграрної сфери в Україні. Після завершення кар’єри в уряді, вийшов на пенсію; активної громадської чи політичної активності не виявляє.

Роман Шмідт. Фото: chesno.org

“В 2003 році, працівники полтавсього УБОЗу інкримінували Шмідту незаконні оборудки з Кременчуцьким державним гуртовим продовольчим ринком, зокрема внесення майна збанкрутілого ринку на суму 8,226 млн. грн., як внеску до статутного фонду створеного господарського товариства “Агроторговий дім “Атлант”, що заборонено законодавством.”

Далі — цікавіше. В 2006 році обранцем Сихова (округ тоді був 116-м) з вражаючим результатом і відсотком сихівської довіри став львів’янин Тарас Чорновіл. Кандидував він від помаранчевої сили «Наша Україна», з якою залишався два роки, а опісля перейшов до … фракції «Партії Регіонів», в певній мірі голосно заявивши про явище політичних перебіжчиків, запроданців, тушок — у нього є багато назв.

Тарас Чорновіл. Фото: Liga.net

Переходи по фракціях Тараса Чорновола
Фракція “Наша Україна”
15.05.2002
02.03.2004
Група “Центр”
22.04.2004
02.12.2004
Фракція “Регіони України”
02.12.2004
08.09.2005
Фракція Партії регіонів у Верховній Раді України “Регіони України”
08.09.2005
25.05.2006

За час своєї каденції п. Чорновіл вніс 61 запит, кожен з яких було розглянуто.

Надійшло депутатських запитів
Всього подано
З них розглянуто
У стадії розгляду
Кількість
%
Кількість
%
Кількість
%
I. Президенту України
 
 
 
 
 
 
II. Голові Верховної Ради України, керівникам комітетів Верховної Ради України
1 
1.6 
1 
1.6 
 
 
III. Кабінету Міністрів України
10 
16.4 
10 
16.4 
 
 
IV. Керівникам міністерств і відомств України
32 
52.5 
32 
52.5 
 
 
V. Генеральному прокурору України
18 
29.5 
18 
29.5 
 
 
VI. Місцеві органи влади і управління
 
 
 
 
 
 
Всього
61 
100.0
61 
100.0 
 
0.0 

 

 Що ж стосується прямих обов’язків народного депутата, то він був співавтором 43-х законопроектів, чинними актами з яких стало всього 3 :

  • про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України по перевірці фактів незаконної торгівлі зброєю і військовим майном та їх незаконної передачі в інші країни
  • про відзначення 150-річчя з дня народження видатного оперного співака О.П.Мішуги
  • про зміну меж міста Алушта Автономної Республіки Крим

За всю каденцію, 170 раз виступав з місця або трибуни.

А також був присутній на 446 засіданнях Верховної Ради України з 551-го, пропустивши 105 засідань, що становить майже 20%.

Як бачимо, як законотворець і представник інтересів народу, п. Чорновіл себе сильно не проявив, однак його одіозну фігуру запам’ятало не одне покоління сихівчан.

Зокрема, інший народний депутат з трибуни Верховної Ради, Ярослав Кендзьор, демонстрував близько 40 тис. підписів про відкликання Чорновола (хоч юридичної сили чи наслідків такий збір підписів і не мав).

“Але вони після цього мого виступу і демонстрації волі виборців матимуть моральну політичну сатисфакцію. Вони заявляють, що відрікаються свого народного депутата (Тараса Чорновола – прим.) і вважають, що цей виборчий округ не має свого депутата.”

На наступних виборах, п. Чорновіл був обраний народним депутатом України 5-го скликання з травня 2006 по листопад 2007 від Партії регіонів, № 4 в списку. Наступні вибори знову були вдалими, і вже під номером 3 він став народним представником у Верховній Раді України 6-го скликання з листопада 2007 від Партії регіонів. В 2009 став позафракційним, а пізніше увійшов на рік часу до групи «Реформи заради майбутнього», яка відзначалась лояльністю до Миколи Азіарова та його уряду.

Опісля активної фази парламентської кар’єри, п. Чорновіл був частим гостем телевізійних студій, де виступав з своїми експертними думками на різні теми і часто міняв риторику. Однак, його появи радше були піар-кроком із залучення контроверсійної особистості для підігріву аудиторії.

На даний момент він продовжує активність в громадсько-політичному житті, часто даючи коментарі та активно дописуючи в блогах на ZIKу. Чи буде п. Чорновіл й далі це робити після скандальної зміни керівництва – на разі не відомо.

 

Як вже зазначалось, в період 2006-2012 років виборча система була змінена, тому наступного кандидата Сихів делегував в 2012 році, і ним став уродженець Брюхович, Михайло Хміль. На момент кандидування він був заступником голови Львівського обласного осередку Громадської організації “ФРОНТ ЗМІН”, а кандидував від політичної партії Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”.

За два неповні роки роботи, п. Хміль здійснив наступну роботу народного депутата:

  • 7 раз зреалізував своє право на депутатський запит
Надійшло депутатських запитів
Всього подано
З них розглянуто
У стадії розгляду
Кількість
%
Кількість
%
Кількість
%
I. Президенту України
 
 
 
 
 
 
II. Голові Верховної Ради України, керівникам комітетів Верховної Ради України
 
 
 
 
 
 
III. Кабінету Міністрів України
1 
14.3 
1 
14.3 
 
 
IV. Керівникам міністерств і відомств України
2 
28.6 
2 
28.6 
 
 
V. Генеральному прокурору України
4 
57.1 
4 
57.1 
 
 
VI. Місцеві органи влади і управління
 
 
 
 
 
 
Всього
100.0
100.0 
0.0 

Подав 27 законопроектів, з яких законами стали лише 2:

  • про відзначення 100-річчя з часу заснування Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької
  • про звільнення Королевської Н.Ю. від виконання обов’язків Міністра соціальної політики України

Здійснив аж 4 виступи з місця, і ще менше з трибуни — 3.

Загалом, Парламент п. Хміль відвідував сумлінно, будучи присутнім на 166 з 179 засідань, пропустивши всього 13 (тобто приблизно 7% пропусків)

В 2014 році, на позачергових виборах, йшов вже по партійному списку від політичної партії “Народний фронт”, й знову став народним обранцем. За даними електронної реєстрації на пленарних засіданнях Верховної Ради України був присутній — 499 разів, а відсутній — вже 74 (тобто приблизно 13%).

Пропонуємо трішки статистики стосовно діяльності п. Хміля в останньому, на цей момент, VII скликанні ВРУ:

111 законопроектів, з якими чинними актами стали 23.

Реалізував своє право депутатських запитів 31 раз.

Надійшло депутатських запитів
Всього подано
З них розглянуто
У стадії розгляду
Кількість
%
Кількість
%
Кількість
%
I. Президенту України
 
 
 
 
 
 
II. Голові Верховної Ради України, керівникам комітетів Верховної Ради України
 
 
 
 
 
 
III. Кабінету Міністрів України
10 
32.3 
10 
32.3 
 
 
IV. Керівникам міністерств і відомств України
11 
35.5 
11 
35.5 
 
 
V. Генеральному прокурору України
5 
16.1 
5 
16.1 
 
 
VI. Місцеві органи влади і управління
5 
16.1 
5 
16.1 
 
 
Всього
31 
100.0
31 
100.0 
0.0 

Як бачимо, вже як народний депутат VII скликання – Михайло Хміль проявив себе значно активніше. Проте як зазначалось – ця стаття про здобутки депутатів, як переможців округу від Сихова. До слова, Михайло Хміль у 2019 році знову пробує бути обраним по 115 округу. З його програмою ми ознайомимо читачів у наших наступних матеріалах.

 

Михайло Хміль. Фото: 24tv.ua

“Згідно з результатами громадського моніторингу та даними від громадського руху ЧЕСНО, Михайло Хміль 2 рази займався кнопкодавством; як уже було зазначено, він не так часто відвідує засідання в VII скликанні Верховної Ради, як того бажала б громадськість, а також він є фігурантом в антикорупційних розслідуваннях (у декларації про доходи депутата «нізвідки» з’явився Volkswagen Passat 2012 року).”

І останнім обранцем від Сихова був Дмитро Добродомов. Чинний народний депутат вже заявив, що не братиме участь в мажоритарних змаганнях, адже його було включено до партії Громадянська Позиція за списком (2-й номер). До слова, пан Добродомов висловив підтримку кандидату п. Володимиру Квурту.

Про пана Добродомова та його діяльність буде окремий матеріал, який ви зможете почитати на сторінках Сихів.Медіа уже найближчим часом.

 

Дмитро Добродомов. Фото: zik.ua

Висновки 

За результатами аналізу інформації та діяльності депутатів, що обирались по мажоритарному округу від Сихова, мусимо констатувати факт, що справ, лоббіювання громадських інтересів та розвиткових проектів на Сихові (чи в межах округу), які були створені за ініціативи чи підтримки п. Роман Шмідта, п. Тараса Чорновола та п. Михайла Хміля — не було. Депутати використали наш округ як ліфт до влади, і в тодішніх умовах не відчували тиску чи контролю за своєю діяльністю.

Разом з командою СихівМедіа, ми будемо активно моніторити та слідкувати за діяльністю 5-го за чергою, народного депутата/депутатки на позачергових виборах, що відбудуться 21 липня. Сихів — вже давно не спальний район, він прокинувся і вимагає якісних змін, а не пустих обіцянок.

Тарас Репицький для СихівМедіа

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ