Чому від хрустіння пальцями не будуть трястися руки, а від гормональних контрацептивів не виростуть вуса

Опубліковано:

Фото: Львівська пошта

Останнім часом на сторінці в.о. міністерки охорони здоров’я Уляни Супрун та МОЗ у Фейсбуці з’являються пости, у яких фахівці розвінчують міфи щодо знайомих нам хвороб і їх лікування. «Сихів Медіа» вирішило зібрати кілька дописів в один матеріал, аби ви точно знали, що загрожує вашому самопочуттю, а що ні.

Хруст пальцями не призведе до тремтіння рук

Не хрусти пальцями, бо це шкідливо, буде артрит, тремтітимуть руки! Багато з нас не раз чули такі застереження. Та чи це дійсно так?

Перш за все, варто розібратися, чому виникають різні звуки, коли ми рухаємо суглоби. Наразі найбільш переконливою є теорія, яка вказує, що звук хрусту може виникати внаслідок лопання бульбашок газу, що утворюються в синовіальній рідині.

Ця рідина заповнює порожнину між суглобами та запобігає виникненню тертя. Речовина в своєму складі також містить гази (кисень, азот, вуглекислий газ). Коли ви рухаєте суглоб, через збільшення простору, зміну тиску та різну густину газів, з них утворюються бульбашки, що під час лопання створюють звук хрусту.

Результати більшості досліджень вказують на те, що хрустіння не є шкідливим, якщо під час нього ви не відчуваєте болю та дискомфорту.

Проте не зловживайте цим, адже існують дослідження, які вказують, що через надмірне хрустіння суглобами може виникати припухлість рук та м’язова слабкість.

Невиліковний остеохондроз

Остеохондроз — діагноз, з яким ви можете лікуватися дуже довго і ніяк не вилікуватися. Він твердо стоїть в списку разом з дисбактеріозом та вегето-судинною дистонією (ВСД) і є великим комерційним міфом сучасності.

В міжнародній класифікації хвороб остеохондроз існує, проте його специфіка суттєво відрізняється від того, як його трактують деякі лікарі в Україні. Це група рідкісних захворювань, що пов’язані з порушенням нормального розвитку росту кісток з ураженням центрів окостеніння в епіфізі. Як правило, починається в дитинстві як дегенеративний або некротичний стан. Як приклади можуть бути хвороба Пертеса, хвороба Осгуда-Шляттера, хвороба Шейермана.

В Україні ж, відвідуючи лікаря, який не послуговується міжнародними протоколами, на скарги про біль у спині пацієнт може почути, що в нього остеохондроз.

Як результат, для лікування призначається дообстеження (рентген, МРТ), знеболювальні препарати та інші дороговартісні методи, що в цілому досить сильно б’ють по кишені пацієнтів.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) біль в спині — одна з найбільш поширених причин звернення пацієнтів за медичною допомогою. Коли пацієнт у західних країнах звертається з такими скаргами, лікарі використовують симптоматичний діагноз — «back pain» (просто біль в спині), при якому рекомендують максимальне збереження фізичної активності, лікувальні вправи або нестероїдні знеболювальні препарати.

Додаткове обстеження призначають тільки тоді, коли пацієнт повідомляє про відповідні симптоми, прикладом яких є порушення чутливості кінцівок, слабкість в м’язах, порушення функції органів тазу, поява болю вночі.

Гормональні контрацептиви

Найважливіші речі які ви повинні зрозуміти про гормональні контрацептиви до того як підете до лікаря:

  1. У вас один постійний статевий партнер, ви повністю довіряєте, маєте регулярний секс і поки що обидва не бажаєте мати дитину.
  2. Препарат призначає тільки лікар. Тільки під час прийому (не по телефону і не на форумі). Тільки після необхідних обстежень.
  3. Коли жінка обирає ці препарати як метод контрацепції вона може отримати бонусні ефекти: нормалізувати ритм менструацій, зменшити менструальні крововтрати та біль, зменшити або повністю позбавитися від ПМС, покращити стан шкіри. Але треба пам’ятати, що ці препарати не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
  4. Якщо жінка палить, то вживання гормональних контрацептивів обмежене або заборонене. Це пов’язано з високим ризиком спонтанних тромбозів.
  5. У жінки, яка приймає гормональну контрацепцію не виростуть вуса та не додасться вага, особливо якщо вона буде раціонально харчуватись та мати достатню фізичну активність.
  6. Перед призначенням гормональної контрацепції здоровій жінці не має потреби визначати «гормональний фон», перевірятись на інфекції та здавати аналізи на перевірку роботи печінки та нирок. Єдине обов’язкове обстеження – УЗД молочних залоз.

Що робити, якщо вам довелося «сидіти на холодному»

Перше — не перейматися. Існує багато хибних уявлень щодо сидіння на холодній поверхні та проблем зі здоров’ям, які це може нібито викликати.

Найпоширеніший із них — міф, що сидіння на холодній поверхні призводить до запалення сечового міхура (циститу). Це судження не має під собою науково обґрунтованих доказів.

Переохолодження чи запалення певної ділянки тіла дійсно може виникнути, якщо тривалий час знаходитися на вулиці в лютий мороз. Або ж, коли температура, навіть вища за 0, проте є велика вологість повітря та сильний вітер, котрий дме на відкриту частину тіла.

У всіх інших випадках, особливо за добрих погодних умов, дуже складно переохолодитися. Організм сам підтримує оптимальну температуру внутрішніх органів, тому ваш сечовий міхур та інші органи переважно захищені від перепаду температури.

Сидіння на холодній поверхні може призвести до оманливого відчуття потреби частого сечовипускання. Це не шкодить здоров’ю. Ваше тіло реагує на холод, як подразник, тож коли ви зігрієтеся — неприємне відчуття зникне.

Проте, якщо ви відчуваєте печіння або біль під час сечовипускання, це свідчить, що проблема справді серйозна. Такі симптоми не пов’язані з холодною погодою чи поверхнею, на якій ви посиділи.

Діагнозу «вегето-судинна дистонія» не існує у міжнародній медицині

Якщо колись вам або вашим близьким записали в медичній картці ці три загадкові літери — ВСД — забудьте про них. Це великий радянський міф, який народився за відсутності доступу до бази джерел доказової медицини. Проте зітхати з полегшенням також не поспішайте.

Вегето-судинна дистонія (дисфункція вегетативної нервової системи, нейроциркуляторна дистонія) — не діагноз, а синдром, що використовують при комплексі різноманітних скарг та симптомів у пацієнта. Під ним, як під парасолькою, ховається цілий комплекс симптомів. Найчастіше його ставлять, коли пацієнт:

– відчуває тривогу та неспокій, має проблеми зі сном, відчуття нестачі повітря та «клубку в горлі», тремтять руки

– скаржиться на прискорене серцебиття, коливання тиску, біль в області серця й при цьому має нормальну ЕКГ

– має дискомфорт у животі, закреп, пронос, метеоризм або печію

– має запаморочення, підвищену температуру, при цьому обстеження показують, що запальних процесів в організмі немає

Ці симптоми можуть зустрічатися в різних комбінаціях і не обов’язково всі одночасно. Насправді вони можуть говорити про кілька різних хвороб, які потрібно виявити після низки ґрунтовних обстежень. Проте якщо лікар натомість пише пацієнту у медичній картці «ВСД» та відправляє пити вітаміни й легкі заспокійливі, це означає, що буквально «зливає» справжню проблему.

Річ у тому, що дисфункція вегетативної нервової системи не може бути захворюванням сама по собі. Вона виникає вторинно, як наслідок іншої хвороби яку потрібно лікувати. І виявити її неможливо, просто поставивши діагноз ВСД та відправивши пацієнта додому.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ