До кінця року багатоквартирні будинки спишуть з балансу ЛКП. Що це означає

Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

11 жовтня на сесії міської ради депутати прийняли ухвалу про порядок управління багатоквартирним будинком. Вона передбачає, що з 11 жовтня будинки будуть списувати з балансу місцевих рад. Директорка департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Ірина Маруняк розповіла, що це означає і як діяти мешканцям.

Коли і як списуватимуть будинки

В Україні діють закон про житлово-комунальні послуги та закон про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках. На виконання цих двох законів львівські депутати і прийняли ухвалу про списання будинків.

Згідно з законом про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках, мешканці є співвласниками будинку і вони самі ним управляють. Тому мешканці мають визначитися з формою управління будинку. Це необхідно зробити до 1 січня 2019 року.

Існує три форми управління:

  • створення ОСББ;
  • передача будинку в управління управляючої компанії;
  • передача будинку на самообслуговування.

Якщо до кінця року мешканці цього не зроблять, тоді з 1 березня 2019 року будуть проводитися конкурси на те, яка фірма «вестиме» будинок. У конкурсу комісію увійдуть представники райадміністрацій, міської ради та ін. Процедуру конкурсу має розробити юридичний департамент ЛМР. Наразі немає постанови Кабінету міністрів про проведення конкурсу щодо управління будинками.

Варто зазначити, що до моменту списання, усі будинки продовжують обслуговувати комунальні підприємства.

Що робити, якщо будинок знаходиться у власності територіальної громади

Наразі у Львові є будинки, які зареєстровані на праві власності територіальної громади. За процедурою, спочатку його знімуть з власності громади, потім спишуть з балансу місцевої ради, а вже після цього мешканці оберуть форму управління.

З чого почати роботу мешканцям

Аби визначити, хто управлятиме будинком після списання з балансу, мешканці мають для початку провести збори. Якщо їм необхідно зареєструвати статут для утворення ОСББ, вони можуть прийти у відділ супровіду ОСББ, де їм дадуть бланк статуту, а також розкажуть всю процедуру реєстрації об’єднання. Від усіх мешканців можна делегувати одну людину, яка буде цим займатися. Крім того, матеріали зі створення ОСББ є у кожному ЦНАПі.

Якщо мешканці задоволені роботою свого ЖЕКу, вони можуть укласти договір з ним. Сьогодні є 50 компаній, 40 з яких комунальні.

«Наскільки мені відомо, є багато мешканців, які довіряють ЛКП і переходять під їх управління», — зазначає Ірина Маруняк.

Наразі у Львові у комунальній власності знаходиться 7644 будинки. Створених ОСББ — 1278. Ще 45 будинків вже перейшли в управління управляючих компаній. 266 знаходяться на самообслуговуванні. І 238 будинків створили житлово-будівельні кооперативи, однак деякі змінюють їх на ОСББ.

Варто зазначити, що після списання з балансу будинку, мешканці зможуть обирати управляючі компанії і з інших районів. Тобто, якщо сихівчанам відомо, що у Шевченківському районі є гарна компанія, вони можуть укласти договір із нею.

Боржники мають виплатити борги

За словами директорки профільного департаменту, чимало мешканців мають заборгованість по сплаті за комунальні послуги. У такому випадку людина може прийти до комунального підприємства і написати заяву про розтермінованість боргу та виплачувати його частинами щомісяця.

Якщо ж людина цього не робить, ЛКП позивається до суду. У випадку рішення на користь підприємства, воно йде у виконавчу службу, яка стягує заборгованість з зарплати, пенсії. Якщо людина не працює і не є пенсіонером, тоді виконавча служба описує майно. Якщо немає майна, тоді квартира йде на аукціон і заборгованість погашається за рахунок її продажу.

«Заборгованістю, яка є до моменту створення ОСББ, має займатися ЛКП. Новостворене ОСББ починає все з нуля і далі вже має переконувати мешканців, що за послугу треба платити», — додає Ірина Маруняк.

Що буде з працівниками ЛКП

Співробітники комунальних підприємств продовжать працювати на своїх місцях. Але тепер, каже Ірина Маруняк, це будуть ринкові умови праці.

«Якщо добре працює ЛКП і є довіра мешканців, до нього піде більшість будинків. Відтак, у керівника буде можливість якісно обслуговувати будинки, виплачувати зарплати працівникам. Але якщо ЛКП не має довіри і працює погано, воно поступово матиме меншу кількість будинків і тоді його приєднуватимуть до інших ЛКП», — пояснює Ірина Маруняк.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ