10 фактів про вулицю Олександра Довженка

Опубліковано:

“Земля”, “Мічурін”, “Україна у вогні” – назви, завдяки яким світ дізнався про діяча Олександра Довженка, а разом із ним про кінематограф України. Сьогодні ми пропонуємо прочитати “10 фактів” про вулицю, яку назвали на честь цієї людини. Вулицю, яка ховає багато радянського та неочікуваного поміж своїх сірих багатоповерхівок.

1. Вулиця Довженка — вулиця в Сихівському районі Львова. З’єднує вулицю Манастирського з проспектом Червоної Калини.

2. Від 1981 року носила ім’я Літунова, на честь військового радянського діяча Літунова. Теперішню назву вулиця отримала у 1991 році на честь видатного українського кінорежисера Олександра Довженка.

3. Олександр Петрович Довженко — один з визначних діячів української культури XX століття, вплив якого відчутний досі. О. Довженко написав книги (“Зачарована Десна”, “Україна у вогні”), кінорежисер, який створив культові фільми (“Земля”, “Мічурін”, “Прощавай, Америко!”), а також кінодраматург і художник. Культурний спадок Довженка настільки великий, що це ставить його в один ряд з визначними діячами української культури – Т. Шевченко, І. Франко, Л. Українка.

4. На сьогодні в Україні налічується 25 вулиць та 3 провулки імені Олександра Довженка.

5. Неподалік вул. Довженка  знаходиться пам’ятник монументального мистецтва часів СРСР. Пам’ятник самотньої жінки встановили у 1980-х роках, коли створювали навколишні багатоповерхівки. Кажуть, колись на руці жінки був голуб, від якого на сьогодні залишились лише металеві штирі.

6. В Сихівському районі, за адресою пр. Червоної Калини розташований Центр Довженка, який створений на основі колишнього кінотеатру ім. Довженка. Зараз це один з осередків творчого простору у Львові, який об’єднує навколо себе мистецьке середовище міста. А також в будівлі центру знаходиться кінозал, концертна зала, приміщення для дитячих гуртків та коворкінгу.

7. В Україні знаходиться ще один центр Олександра Довженка у Києві, який є державним фільмофондом України, аудіовізуальним архівом, що забезпечує збереження, дослідження, популяризацію та реставрацію національної кіноспадщини. Національний центр є закладом культури, суб’єктом кінематографії та видавничої справи. Місія Довженко-Центру полягає в розробці нових поглядів на історію, зокрема історію кіно, а також дослідженні трансформації національної пам’яті, рефлексії художніх та історичних процесів засобами кіно.

8. На перетині пр. Червоної Калини та вул. Довженка знаходиться торгово-побутовий центр мікрорайону М12 часів СРСР. У 1987 році його визнали одним із найкращих прикладів громадського центру та нагороджено першою премією на республіканському конкурсі у 1987 р. Нагороду отримали за оригінальне поєднання різноманітних функцій в одному комплексі.

Натисніть на фото, щоб переглянути галерею:

9. За адресою вул. Довженка, 12 розташована гімназія «Братів Ізраїлю». Ця школа заснована у 2000 році, навчання в ній здійснюється українською мовою, проте з поглибленим вивченням єврейської мови, культури та традицій.

10. На вул. Довженка, 4 знаходиться Церква Адвентистів сьомого дня у Львові — громада 3. Перші адвентистські громади в Україні виникли в Криму в 1886 році. Їхній розвиток супроводжувався значними труднощами, арештами та репресіями. На сьогодні у світі нараховується близько 25 млн адвентистів у більш ніж 200 країнах.

А для небайдужих мешканців пропонуємо приєднатись до групи Сусіди (вул. Довженка) Сихів, де кожен може пропонувати власні ідеї, спільно вирішувати проблеми та просто обмінюватись корисною інформацією з сусідами.

Каріна Роханська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про вулицю Миколи Скрипника.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ